Studenti vystavují plakáty na téma William Shakespeare

V Plzni začala výstava studentských autorských divadelních plakátů na téma William Shakespeare, která vznikla jako pilotní projekt spolupráce plzeňské a bratislavské střední umělecké školy. Jde o nultý ročník unikátního projektu, do něhož by se měli postupně zapojit i studenti grafických oborů středních a vysokých škol dalších zemí.

Cílená propagace v Plzni

V Plzni začala výstava studentských autorských divadelních plakátů na téma William Shakespeare, která vznikla jako pilotní projekt spolupráce plzeňské a bratislavské střední umělecké školy. Jde o nultý ročník unikátního projektu, do něhož by se měli postupně zapojit i studenti grafických oborů středních a vysokých škol dalších zemí, jako je Polsko nebo Maďarsko. Smyslem mezinárodní soutěže je otevřít komunikační prostor pro nejmladší generaci grafiků a zaměřit pozornost na nekomerční plakátovou tvorbu a divadelní umění, řekl autor projektu Jiří Světlík ze Soukromé střední uměleckoprůmyslové školy - Zámeček v Plzni (SSUPŠ).
O ocenění Zlatý Yorik se v nultém ročníku utkalo 80 středoškoláků. Každý navrhl plakát na nějakou z Shakespearových her. Práce byla současně jejich klauzurní úlohou. Nikdo ze studentů nesměl při grafické přípravě podkladu plakátu využít počítač. Mohl si zvolit kresbu, malbu, koláž a jiné klasické grafické techniky. "Tématem nebude vždy Shakespeare a divadlo. Oblastí kultury, na něž se dá v příštích ročnících upřít pozornost, je mnoho. Například film, knihy," uvedl Světlík.
Projekt by podle něj mohl pomoci českému plakátu. Zatímco dříve se u nás vytvářel plakát například na každý film, který se v kinech promítal, dnes se na základě licence plakáty přebírají a jen se přeloží nadpisy, vysvětlil. Plakát prý potřebuje, podobně jako jinde v Evropě, nový impuls. "Jde o specifickou grafickou disciplínu. Při jeho tvorbě musí být autor schopen ohromné zkratky a sdělnosti zároveň," dodal.
Každé z vystavovaných děl studentů je originálem, na něm se projevil rukopis autora. Jednoduchou kresbu vystihující známou větu "Království za koně!" ze hry Jindřich III. při tvorbě návrhu volila Aneta Zieglerová. Studentka SSUPŠ z Plzně za plakát získala hlavní cenu Zlatého Yorika - plastiku, kterou navrhli její spolužáci z oboru kamenosochařství. "Chtěla jsem to postavit na něčem stěžejním, co lidé znají. Vybrala jsem si proto ze hry právě tuto větu a snažila se sdělení nějak zachytit," uvedla.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 18.09.2007 11:31



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka