Šumava je téměř bez sněhu, přesto plná turistů

Západočeská část Šumavy je téměř beze sněhu, horská střediska jsou ale plná turistů. Lyžuje se pouze na částech svahů. Hotely a velké penziony jsou téměř obsazené, velké skupinky už před Silvestrem neuspějí. Denní teploty v oblasti jsou kolem nuly.


Západočeská část Šumavy je téměř beze sněhu, horská střediska jsou ale plná turistů. Lyžuje se pouze na částech svahů. Hotely a velké penziony jsou téměř obsazené, velké skupinky už před Silvestrem neuspějí. Denní teploty v oblasti jsou kolem nuly. Řekl to Václav Šebelík ze informačního centra v Železné Rudě na Klatovsku.
"Areál je mimo provoz, není ani mráz, abychom mohli připravit technický sníh," uvedla včera odpoledne služba sněhového zpravodajství Sport Servisu Špičák, největšího areálu v oblasti. Lyžuje se pouze na horní třetině třetí špičácké sjezdovky, kam se ale lidé musí dostat pěšky, uvedl Šebelík.
Od pátku se má začít lyžovat na spodní polovině svahu nad nádražím v Železné Rudě. "Na sousedním svahu ode dneška jezdí čtyřkolové slalomové káry pro děti od deseti let," uvedl. Na vrchol kopce je vytahuje vlek.
Také v Kašperských Horách spustí v pátek lyžařské vleky. Nyní je tam přes 30 centimetrů umělého sněhu. Podle Karla Vacka ze Snowhillu, který skiareál provozuje, se podařilo sjezdovky kvalitně připravit. Zasněžování technickým sněhem pokračuje a sněhu přibývá. Vleky budou v provozu od 08:30 do 16:00, večerní lyžování bude mezi 18:00 a 21:00.
Na německém Javoru je sníh pouze na jediné sjezdovce Thurnhof. "Je tam hlava na hlavě," řekl Šebelík. Infocentrum dnes zaznamenalo dlouhodobý zimní rekord v prodeji turistických map na pěší výšlapy. Velké hotely a penziony na Železnorudsku nehlásí úbytek hostů a mají téměř plno. Na Silvestra je obsazeno všude. "Zájem trvá. Je nádherně s teplotami kolem nuly," dodal.
Dnes v noci má v západočeské části Šumavy napadnou pět centimetrů sněhu. Lyžařská střediska se ale obávají začátku příštího týdne, kdy mají teploty opět vystoupat až na devět stupňů nad nulu.
Do konce tohoto týdne budou v Plzeňském kraji trvat mírné noční mrazy a denní teploty kolem nuly anebo lehce nad ní. Sněžení lze podle meteorologů očekávat pouze lokální a krátkodobé. Nejstudeněji bude v noci ze soboty na neděli, kdy by se měly teploty pohybovat mezi minus šesti až minus třemi stupni Celsia. Podle plzeňské meteoroložky Marty Suché budou dnes v noci v regionu teploty kolem nuly, v pátek se oteplí na plus jeden až plus čtyři stupně Celsia. V sobotu by se měly teploty propadnout až k minus šesti stupňům, ale přes den má být naopak jeden až čtyři stupně nad nulou a polojasno. Teplo má pokračovat i v neděli, kdy se očekávají deště.


Vizovické Trnkobraní 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
29.12.2006 07:360 +
 
Dotace na elektormobilitu

Hlavní zprávy

 

Auto CB - Nová Škoda Kodiaq