Švihovský obraz Jana Žižky se dočká restaurování

Barokní obraz zpodobňující hrad Rabí a legendu o jeho obléhání roku 1421, kdy husitský hejtman Jan Žižka z Trocnova ztratil své druhé oko, bude v úterý odvezen z hradu Švihov na Klatovsku a restaurován. Rozměrný obraz tvoří oblíbenou součást švihovské hradní expozice. I z toho důvodu bylo přikročeno...

Jarní servisní akce AUTO CB

Barokní obraz zpodobňující hrad Rabí a legendu o jeho obléhání roku 1421, kdy husitský hejtman Jan Žižka z Trocnova ztratil své druhé oko, bude v úterý odvezen z hradu Švihov na Klatovsku a restaurován. Rozměrný obraz tvoří oblíbenou součást švihovské hradní expozice. I z toho důvodu bylo přikročeno k restaurování v zimních obrazu v zimních měsících, aby se památka mohla co nejdříve vrátit na své místo v hradní expozici. Návštěvníci si obraz oblíbili zejména proto, že je průvodci zábavnou formou nechávají pátrat po vyobrazené postavičce husitského vojevůdce Žižky.
Obraz představuje Pohled na hrad Rabí datovaný do 17. století. Obraz je olejomalbou provedenou na plátně ve zlaceném rámu o rozměrech 97 x 158 cm, bez signatury. Vlevo dole je rovněž česky psaná legenda. Kromě pohledu na hrad Rabí je na obraze namalována i drobná postava vojevůdce Jana Žižky z Trocnova, kterak přišel roku 1421 při obléhání Rabí o své druhé oko, pravděpodobně střelou jednoho z obránců hradu, Přibíka Kocovského z Dlouhé Vsi.
Akce je zároveň součástí projektu, jehož cílem je oslovovat sponzory ochotné přispět na obnovu památek či historického mobiliáře. Významnou částkou, která umožní restaurování obrazu, nezištně přispěl europoslanec MUDr. Jiří Maštálka, který na vodním hradě Švihově již sponzoroval i vystoupení zpěvačky ve znakovém jazyce Andrey Kalců 1. května 2010. V současné době se s tímtéž sponzorem jedná o možnosti sponzorovat divadelní představení herců, vystupujících ve znakovém jazyce, plánované pro rok 2011 rovně na hrad Švihov.
V rámci projektu již probíhá restaurování obrazu Portrétu důstojníka, rovněž z hradu Švihova. Obraz ze 2. poloviny 19. století se nacházel v dezolátním stavu, proto bylo nutné v první fázi velmi citlivě poskládat uvolněné střepy a upevnit je k podložce plátna. Dále byly pak konsolidovány z vrchní stany všechny uvolněné části malby. Dalším krokem bylo vyrovnání sražených částí plátna. Také byly v laboratoři analyzovány získané vzorky. Na probíhající restaurování tohoto obrazu významnou měrou přispěla firma Silnice Klatovy a. s. díky laskavosti ředitele ing. Ladislava Koláčného. Plzeňské územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu děkuje všem ochotným sponzorům, kteří se ochotně podílejí na záchraně našeho kulturního dědictví.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 03.01.2011 07:11



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka