Sytenská labutice Trudy je po smrti

V pátek 30. srpna 2013 ji plzeňští zvířecí záchranáři odchytili na Sytenském rybníku, tehdy už jako minimálně tříletou hnízdící samici od čtyř mláďat.

weby uniweb zprávy

Tehdy dostala na nohu ornitologický kroužek LB .... s tím, že ten nosila až do čtvrtka tohoto týdne, a to 2. března 2023.

„Ještě ve středu 1. března 2023 jsem ji tady, jako již sedm let, (s Olafem, to je její samec, se kterým od roku 2013 každý rok hnízdila na  ostrůvku uprostřed rybníka) k večeru krmil na tom místě u zahrady.  Druhý den ráno jsem ji pak našel mrtvou ležet tady na břehu, přičemž Olaf ji tam hlídal. Vůbec nevím, co se stalo, je to pro mě velká záhada, a tak jsem vám raději zavolal,“  říká pan Jaroslav Plešinger ze Sytna, který labutí pár monitoroval, hlídal a přikrmoval obilím.

 Kdyžpak šéf zvířecích záchranářů Karel Makoň večer pro labuť přijel, Jaroslav Plešinger s kamarádem Vlastimilem mu všechno podrobně popsali a ukázali. "Teď nám tady Olaf zůstane sám, bez partnerky! A přitom takovou radost jsem měl, když se sem zase vrátili, musíme ji tady s kamarádem zapít,“ konstatoval pan Jaroslav. 
 
 V sobotu Hana Makoňová provedla na ošetřovně pitvu. Trauma hlavy, rozsáhlý hematom, vnitřní krvácení. Labuť ve velmi dobrém výživném stavu, vaječníky připravené na blížící se hnízdní sezónu, labuť ve výborné kondici. Už na první pohled u ozobí a kořene zobáku bylo patrné, že labuť narazila na překážku čelně. Rozsáhlé vnitřní krvácení do dutiny hrudní pak způsobil pravděpodobně pád z velké výšky. Vzhledem k tomu, že byla nalezena pod dráty elektrického vedení u sádek vedle rybníka, kde hnízdila, musela se samice po ránu proletět a při cestě zpět se o dráty srazila.  
 

A co bude s Olafem? "No počítám, že tak týden se bude zdržovat na lokalitě a pak se vydá na nějaké zimní shromaždiště labutí, kde si najde novou partnerku. Jaro je za dveřmi, a kdyby u labutí platilo to, co si celá léta lidé myslí a tajně doufají, že to tak je (že labutě tvoří páry na celý život, a pak v případě úhynu jednoho, druhý uhyne žalem také), tak by labutě už dávno jako ptačí druh vyhynuly. Takže Olaf klofne někde jinou labuťku a uvidíme, jestli se na rybník do Sytna s ní vrátí, anebo mu novou hnízdní lokalitu vybere nová paní. To, že místo k hnízdění většinou vybírá u labutí hlavně samice, je věc, kterou jsme již několikrát ověřili právě ornitologickými kroužky," líčí Makoň.

foto: desop 
 

Fotogalerie
weby uniweb zprávy

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Renault Captur - Renault bez čekání

Hlavní zprávy

 

Renault Captur - Renault bez čekání
uniweb weby