Techmanii chybí peníze a stojí na rozcestí. Co bude dál?

Oblíbené plzeňské science center Techmania má za sebou první týden omezeného provozu, kdy své návštěvníky z řad veřejnosti vítá pouze od čtvrtka do neděle.


A to z důvodu úsporných opatření, která byla nastavena zejména kvůli dlouhodobémustavu podfinancovanosti a dopadům covid pandemie.

I přes aktuální situaci je ale pro školní a velké skupiny zajištěnpo předchozím objednání provoz také v pondělí až středu. První škola, která využila nabídky objednat se mimo provozní dobu Techmanie byla Střední průmyslová a Vyšší odborná škola Chomutov. 

Do plzeňského science centra zavítali v minulém týdnu také žáci Základní školy Inspíria s.r.o. ze Záluží u Plzně a studenti Gymnázia Děčín a Gymnáziaa Střední odborné školy Klášterce nad Ohří

 Nyní se instituce nachází na pomyslné stopce.  Stojí na křižovatcea čeká, co bude dál.

Historicky jsou společnost ŠKODA a ZČU spojovány s Techmania ScienceCenter. Oprávněně. Bez nich a podpory tehdejší politické reprezentace by jedinečná instituce popularizující vědu v Plzni nebyla. Region by tak neměl centrum pro zábavu a poučení, které ročně běžně navštíví cca 200 tis. osob. Nyní zakladatelé ŠKODA a ZČU stojípřed novou výzvou - najít shodu nad dlouhodobým a udržitelným financováním Techmanie.

Nedohoda zakladatelů a části veřejné správy nad financováním Techmanietrvá více než dva roky. Část regionálních politiků zastává názor, že o financování Techmanie by se měli starat zakladatelé (zejména ŠKODOVKA, to je přeci silná společnost) a ne veřejná správa. Zakladatelé se zase domnívají, že si již svoje odpracovali a 10let tento model fungoval. „Bohužel nedohoda nad financováním vede k omezování provozu a covid tomu také nepřispěl,“ říká Vlastimil Volák, ředitel Techmanie.

Podobně se na to dívá republiková úroveň. Ministerstvo školstvízastává názor, že poskytlo prvotní investici 650 mil. Kč a nyní to je již na regionu, aby zajistil provoz. Dobrým příkladem je pro ně Jihomoravský kraj, kde science center je spravován krajem a Hvězdárna a Planetárium městem. Určitým řešením by mohl být taképříklad z Olomouce, kde science center je součástí univerzity.

„Pro svoji činnost 7 dní v týdnu potřebuje Techmania ke svému příjmu získat ještě cca 25 mil. Kč na provoz a cca 5- 10 mil. na investice.  Pokud je nebude mít, bude mít asi jen dvě možnosti: prodloužit stávající agonii anebo skončit. Pak by Techmanii ze zákona získalo pravděpodobně město“, dodává Vlastimil Volák.

Na základě 10 leté smlouvy se do roku 2019 o spolufinancování Techmaniedělilo rovným dílem město a kraj. Poté nedošlo k dohodě a příspěvek ze strany města se snížil z 10 mil. na 3 mil. ročně pro další 4 roky. Smlouva s krajem končí letos.

james bond net concert

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Dan Brown a W Simphony

Hlavní zprávy

 

Loop jazz SIDE B
uniweb weby