Tipy na kulturní podzim v Plzni: Festival Finále a rok Adolfa Loose

Totální kulturní smršť čeká Plzeň v závěru září. Milovníci českých filmů vyrazí na festival Finále, který v šesti dnech představí to nejlepší z domácí kinematografie.

SEO UNIWEB

V programu nechybí očekávané novinky – film Bábovky podle předlohy Radky Třeštíkové a dokument Karel mapující závěr života legendárního českého zpěváka Karla Gotta. Novinky z knižního světa zase představí veletrh Svět knihy, na který dorazí desítky spisovatelů z Česka i ze zahraničí. Do třetice nabídne závěr září v Plzni speciální akce v souvislosti se 150. výročím narození architekta Adolfa Loose, který ve městě vytvořil unikátní interiéry. Jejich elegantní nadčasová krása by neměla uniknout žádnému nadšenci do architektury.

Festival Finále Plzeň

Konec září v Plzni s sebou přinese týdenní filmový festival zaměřený na české snímky, který v šesti sálech představí domácí filmovou, dokumentární i studentskou tvorbu a také televizní projekty. Z původního dubnového termínu se musel kvůli koronaviru přesunout, i tak ale nabízí zajímavý filmový i doprovodný program. Festival Finále se poprvé uskutečnil už v roce 1968 a v současnosti je z něj mezinárodně uznávaná platforma propagující českou audiovizuální tvorbu a české filmaře jak doma, tak v zahraničí. Diváci uvidí například filmové novinky Krajina ve stínu a Bábovky nebo na Oscara nominovaný snímek Dcera, premiéru bude mít dokument o Karlu Gottovi Olgy Špátové Malířové nebo Svět podle Muchy Romana Vávry.

Svět knihy Plzeň - byl zrušen

Rok Adolfa Loose v Plzni

Světově uznávaný architekt Adolf Loos v Plzni vytvořil několik nadčasových interiérů, které jsou vzorem elegance a praktičnosti. Některé z nich je možné zhlédnout v rámci pravidelných komentovaných prohlídek, jiné jsou přístupné jen výjimečně. Při příležitosti letošních 150. narozenin Adolfa Loose, při níž organizace Plzeň – TURISMUS připravila bohatý program kulturních akcí zaměřených částečně i na období první republiky a také pět výstav., Dvě z nich na dobových fotografiích představí Loosovu tvorbu v Plzni i to, jakým způsobem probíhala záchrana tohoto mimořádného kulturního dědictví. Další tři výstavy vznikají ve spolupráci s Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni a budou k vidění přímo v Loosových interiérech.

Výběr zářijových akcí v Loosových interiérech:

24. 9. 18:00 Cesta k jednoduchosti: Modernizace módy po vzniku republiky: přednáška PhDr. Miroslavy Burianové

29. 9. 18:00 Moudří blázni: Poetické divadlo

Fotogalerie
weby na míru UNIWEB

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
servis auto cb

Hlavní zprávy

 

auto cb gif 2021
seo uniweb