Tradiční Velikonoce v Újezdě přilákaly stovky lidí, většinou pletli pomlázku

Téměř tisícovka lidí se vydala o Velikonoční neděli do Plzně-Újezdu na Tradiční Velikonoce. V centru vesnické památkové zóny byly připraveny dílny na pletení pomlázek a zdobení vajíček a perníčků.

Jarní servisní akce AUTO CB

Divadlo Orfeus dětem zahrálo Pohádku o kohoutkovi a slepičce a o velikonoční atmosféru se postaral folklorní soubor Jiskra 58. Pro děti i dospělé pak byly připraveny soutěže, například o nejlepší velikonoční nádivku nebo nejhezčí vajíčko. Čtyři nejlepší nádivky byly oceněny a stejně tomu bylo také v případě malovaných vajíček. Pro děti byla přichystána ještě jedna disciplína, a to hledání čokoládových vajíček. Na závěr vystoupilo hudební uskupení Třískáč. Nechyběly samozřejmě stánky s občerstvením a drobnými dárky.

Tradiční Velikonoce v Újezdě pořádal Úřad městského obvodu Plzeň 4. „Okolní chalupy vesnické památkové zóny utvářejí hezké kulisy pro oslavu Velikonoc a my bychom zde rádi vytvořili novou tradici,“ říká místostarosta čtvrtého plzeňského obvodu Ing. Zdeněk Mádr.

Největší zájem byl o pletení velikonočních pomlázek. Po celou dobu byla dílna na jejich výrobu doslova v obležení. Na pletení pomlázek byly použity desítky kilogramů vrbových proutků. Pomlázky pletli především dospělí, ale možnosti uplést si svoji vlastní pomlázku využila také řada dětí. V další dílně děti malovaly velikonoční vajíčka, která pak mohly přihlásit do soutěže. Kromě toho si děti mohly ozdobit také velikonoční perníčky.

 „Největší radost mi udělalo zapojení lidí do sousedské soutěže o nejlepší nádivku a nejkrásnější malované vajíčko. Nebývalý úspěch pak slavila dílnička na pletení pomlázek. Moc mě těší, že lidem stále tu největší radost dělají vlastnoručně vyrobené věci,“ hodnotí starosta MO Plzeň 4 Tomáš Soukup.

V rámci Tradičních Velikonoc měli lidé možnost zapojit se také do participativního projektu, který řeší proměnu zdejší návsi. Lidé mohli pomocí barevných papírků na několika panelech sami navrhovat změny, které by v prostoru náměstí Karla Panušky uvítali. „Z našeho participativního stánku jsme získali desítky nápadů, za což jsme opravdu rádi,“ raduje se starosta Soukup.

Podněty na proměnu újezdské návsi zástupci čtvrtého plzeňského obvodu zapracují do návrhu revitalizace a poté uspořádají veřejné projednání architektonické studie.

Fotogalerie
The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka