Tříkrálové pokladničky jsou sečteny, v diecézi lidé přispěli téměř dvěma miliony

Tříkrálové pokladničky v Plzeňském a Karlovarském kraji, tedy na území Diecéze plzeňské, jsou rozpečetěny a sečteny.

SEO UNIWEB

Štědří dárci i přes všechny překážky nouzového stavu přispěli do kasiček rozmístěných na veřejných místech ve dnech 1. – 24. ledna celkem 1 902 444 Kč. Dalších 590 890 Kč bylo dosud vykoledováno online a tato možnost je stále otevřena až do 30. dubna. Celkově bylo ve 21. ročníku Tříkrálové sbírky v plzeňské diecézi vykoledováno 2 493 334 Kč.

Z charit zní vděčnost za to, že se tento výsledek podařil i při ztížených podmínkách, kdy na koledu nemohli vyrazit tradiční tříkrálové skupinky. Přestože nemohli tři králové přijít požehnat a zazpívat domácnostem, podařilo se koordinátorům rozmístit tříkrálové pokladničky alespoň do otevřených obchodů, na úřady nebo do kostelů. Nejednou se zde setkali s velkou vstřícností a všem dobrovolníkům, prodejcům, institucím a osobnostem veřejného života, kteří umístění tříkrálové kasičky podpořili, náleží velké poděkování. Osobní koledování sice nelze ničím nahradit, přesto i statické kasičky přinesly požehnaný, téměř dvoumilionový výtěžek.

Pozoruhodná byla i kreativita některých koledních míst, kde kasičky doprovodili například umně a hravě vytvořenými dřevěnými figurami (Holýšov, Aš, Jesenice, Česká Bříza) či velkými deskovými malbami tří králů v téměř životní velikosti (Dobřany).

Nový vítr do Tříkrálové sbírky vnesla také online koleda, která se takto výrazně prosadila vůbec poprvé a na celkovém dosavadním výsledku se podílí skoro jednou čtvrtinou. Stále není uzavřena a případní laskaví dárci mohou na oficiálním webu www.trikralovasbirka.cz vyjádřit finančním darem solidaritu s potřebnými až do 30. dubna.

I přes radost z toho, kolik se v nouzových podmínkách podařilo vykoledovat, si charity připouštějí zásadní propad ve financování svých sociálních služeb. Při jubilejním 20. ročníku bylo v Plzeňském a Karlovarském kraji vykoledováno 5 959 864 Kč, v porovnání s tím je současný výsledek ani ne poloviční.

Například Diecézní charita Plzeň se při vícezdrojovém financování již potýká se snížením dotací z MPSV, vnitřního rozpočtu přispívajících obcí a zároveň s nárůstem provozních nákladů na své sociální služby nejen v souvislosti s opatřeními proti pandemii covid-19. Podpora z Tříkrálové sbírky, která jí v minulosti pomáhala služby lidem v nouzi nejen udržovat, ale dále rozvíjet, tak bude citelně nižší. Diecézní charita však neplánuje žádné své služby ohroženým skupinám obyvatel omezovat nebo rušit. V těžké době je blízko potřebným a chybějící zdroje bude ze všech sil hledat v průběhu celého roku a obracet se opakovaně na donátory, žádat samosprávy o mimořádnou pomoc. Cíl je společný – zajistit chod kvalitních sociálních služeb.

„Srdečně děkuji všem dobrovolným spolupracovníkům, zaměstnancům ochotným nasadit se pro společnou věc, koordinátorům Tříkrálové sbírky, zejména všem dárcům a všem lidem, kteří tolik let jdou s námi cestou pomoci nejen při Tříkrálové sbírce.  Moc si vážím, že Charita slouží, a to díky vám všem,“ dodává s vděčností za podporu letošního ročníku sbírky ředitel Diecézní charity Plzeň Jiří Lodr.

weby na míru UNIWEB

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
gif auto cb 2021

Hlavní zprávy

 

auto cb gif 2021
seo uniweb