Učiliště otevřelo vzdělávací Svět fyziky

Vzdělávací centrum Svět fyziky, které bude veřejnosti popularizovat elektrotechniku, otevřelo Střední odborné učiliště elektrotechnické v Plzni (SOUE), druhé největší učiliště v kraji.


Vzdělávací centrum Svět fyziky, které bude veřejnosti popularizovat elektrotechniku, otevřelo Střední odborné učiliště elektrotechnické v Plzni (SOUE), druhé největší učiliště v kraji. Západočeští žáci sedmých až devátých tříd a středoškoláci si v "živé" expozici mohou ověřit, jak fungují bloky vodních, tepelných i slunečních elektráren. Řekl to ředitel učiliště Jaroslav Černý.
Náklady zatím dosáhly jednoho milionu korun. Polovinu vydal ČEZ, kterému SOUE letos rekvalifikuje 50 lidí. Velká posluchárna je pro 80 lidí. V dalších dvou učebnách budou mít školáci školáci interaktivní výuku a budou se tam učit zapojovat elektrické obvody. "Na přístroje a součástky chceme v příštím roce vydat další jeden milion korun," řekl ředitel.
Škola pustí do svých nových prostor libovolné zájemce, ale lepší je, když se objednají. Projekt zastřešuje katedra obecné fyziky Fakulty pedagogické Západočeské univerzity (ZČU), jejíž studenti budou elektrotechnické děje vysvětlovat. Cílem je propagace silnoproudé i slaboproudé elektrotechniky a automatizace mezi školáky. Ti mají k dispozici pracovní boxy, jež jim přiblíží i fyziku a matematiku. SOUE umožní zájemcům také přístup do dílen.
V novém centru jsou dále modely moderního fluidního kotle na výrobu tepla i elektřiny, měřič radioaktivity i šlapací kolo vyrábějící elektřinu. Modely dodal depozitář ČEZ, část učiliště z dílen a zbytek SOUE nakoupilo.
"Příští rok tam budeme mít interaktivní učebnu, kde se mladí naučí zapojovat elektrické obvody a měřit je," uvedl Černý. Dále by tam škola chtěla instalovat něco z atomové energetiky, nejlépe model reaktoru.
Podobná komplexní výuková zařízení podle Černého v ČR chybí. "Ojedinělé živé modely má ČEZ na svých zdrojích, ale ty jsou zaměřené jen na tu konkrétní jednu elektrárnu," uvedl ředitel.
"Učebny jsou vysoce nadstandardní, na univerzitě nic podobného není," řekl Josef Kepka ze ZČU, předseda výboru krajské fyzikální olympiády. Podle něj na to vysoká škola nemá peníze, a ani by nemohla otevřít podobné učebny veřejnosti. Centrum by mělo podnítit zájem o aplikace technických oborů. Podle Jany Pradlové ze ZČU je unikátní v tom, že se otevřelo všem základním školám. Fyzikální a technické děje budou vysvětlovat proškolení lektoři. Pracovníci ZČU připravují zábavné výukové materiály. Univerzita chce vytipovat vědecká centra, která nabídne učitelům k využití v rámci výuky.


Vizovické Trnkobraní 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 25.12.2006 15:370 +
 
Dotace na elektormobilitu

Hlavní zprávy

 

Auto CB - Nová Škoda Kodiaq