V Klatovech drtili pirátská CD a DVD

Téměř 3000 CD a DVD nosičů zničilo v miulých dnech klatovské pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).


Téměř 3000 CD a DVD nosičů zničilo v miulých dnech klatovské pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Pirátské kopie originálních nahrávek, zabavených na tržištích, převzal úřad od okresního ředitelství policie po rozsudku klatovského soudu. Řekl to ředitel územního pracoviště ÚZSVM v Plzni Miroslav Kroc.
"Nechali jsme je specializovanou firmou rozdrtit. Drť se dává do podloží při stavbách silnic," dodal. S nosiči, které nabyl stát z trestné činnosti, nelze podle mezinárodních úmluv dělat nic jiného než je nechat zničit.
Likvidace zvukových i obrazových nosičů provádí úřad každé tři měsíce. Většinou je zajišťují chebské nebo klatovské pracoviště ÚZSVM, kde je nejvíce vietnamských tržnic. Dnešní akce byla počtem likvidovaných CD a DVD průměrná. Před půl rokem likvidovali chebští úředníci největší počet nosičů, přes 10.000, získaných z kontroly v tržnici Dragoun v Chebu.
V Česku je nyní 300 tržnic. Dvě třetiny jich leží na hranicích s Německem a Rakouskem. "Z nich máme vytypováno 46 tržnic, které jsou velmi rizikové a je tam trvale nabízeno zboží, které porušuje práva k ochranným známkám," dodal ředitel sekce pátrání Generálního ředitelství cel Miroslav Nováček.
Podle zástupce ředitele Mezinárodní federace fonografického průmyslu v ČR (IFPI) Jaromíra Soukupa celníci a pracovníci České obchodní inspekce zřejmě letos zabaví minimálně 1,2 milionu pirátských kopií CD nosičů zvuku. Bylo by to o 200.000 kusů více než loni. V počtu pirátských nosičů se Česko už několik let drží na 11. místě na světě. Každé druhé CD v ČR je pirátské, což způsobuje stomilionové ztráty autorům, umělcům a výrobcům.
Soukup kvituje akce typu zátahu na tržnici Svatý Kříž na Chebsku, které se minulý víkend zúčastnilo 320 celníků. Při dosud největší celní akci na západě Čech zabavili padělky různých druhů zboží za více než 140 milionů korun. Hodnota 54.000 zabavených pirátských CD přesáhla 27 milionů Kč. "Tyto akce mají pro hudební průmysl významný přínos, neboť pirátství v audio oboru je stále velmi významným fenoménem," dodal.
Cena jednoho pirátského CD na tržištích je mezi dvěma až čtyřmi eury (56 až 112 korun). Průměrná cena CD na pultech českých prodejen se podle Soukupa snižuje a letos je kolem 300 Kč.


Hrady.cz - letní kulturní festival 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 10.12.2006 14:280 +
 
Dotace na elektormobilitu

Hlavní zprávy

 

Auto CB - Nová Škoda Kodiaq