V Klatovech se rozšiřuje péče o pacienty s poruchami žláz nebo cukrovkou

Klatovská nemocnice rozšiřuje péči o pacienty s poruchami žláz s vnitřní sekrecí, s cukrovkou a dále o pacienty s onemocněními pohybového aparátu.

mobilní pohotovost prosinec 2020

V prostorách polikliniky před hlavním nemocničním areálem zprovoznila dvě ordinace, kde mají nově zázemí ambulance endokrinologie s diabetologií a revmatologie s osteologií. Ordinační doba je na webu nemocnice ve stránce interní ambulance.

„Poptávka po této péči se zvyšuje a ambulatní péče v těchto oborech je na Klatovsku nedostatečná. Proto je třeba na to reagovat a rozvíjet nemocnici i tímto směrem. Shodli jsme se na tom s vedením nemocnice, které díky svému nadšení má velký podíl na tom, že se podařilo získat nejen nové prostory, ale také posílit lékařský tým o specialisty,“ říká Jan Vachek, primář interního oddělení, pod které odbornosti spadají.

Endokrinologie se zabývá vyšetřením a léčbou žláz s vnitřní sekrecí, nejčastěji štítné žlázy, ale také hypofýzy nebo nadledvin. Dosud byla součástí péče interních ambulancí a nemohla nabízet potřebný rozsah vyšetření ani léčby. Prakticky se zabývala jen poruchami štítné žlázy. Nově se ale podařilo nasmlouvat rozšíření této péče u zdravotních pojišťoven a ambulance se prakticky osamostatnila. V jedné ordinaci se bude střídat s odborně blízkou diabetologií, která je v rámci Klatovské nemocnice úplnou novinkou.

 „Můžeme se pyšnit, že garanty obou odborností a též ošetřujícími lékaři jsou dva profesoři - přední český endokrinolog a imunolog prof. MUDr. Ivan Šterzl, CSc., a prof. MUDr. Zdeněk Rušavý, PhD., což je diabetolog, endokrinolog a odborník na klinickou výživu,“ říká primář Jan Vachek s tím, že odbornou kvalifikaci pro oba obory mají i další tři lékaři.

Revmatologie se zabývá diagnostikou a léčbou nechirurgických onemocnění pohybového aparátu a některých systémových onemocnění. Také ona se přesouvá ze sdílených prostor do nového a personálně posílila o dvě erudované revmatoložky, které přišly do Klatov z Plzně. „Osteologie má stabilní tým, který bude využívat nové prostory a dojde k logickému propojení s revmatologickou ambulancí,“ doplňuje primář Vachek.

Skupinu nových ambulancí doplní během podzimu ještě nutriční ambulance. Pro ni se vyškolili dva lékaři v pražských fakultních nemocnicích. Budou pečovat jak o ambulantní pacienty, tak výraznou mírou rovněž o pacienty hospitalizované. Výživa je totiž velmi důležitá součást jakékoli zdravotní péče.

„Uvedená ambulantní péče na Klatovsku a také na Domažlicku a jižním Plzeňsku chybí nebo byla nedostatečná.  Pacienti museli za léčbou buď do Plzně, nebo byl jejich léčebný proces nedostatečný, neboť jim například neměl kdo předepsat potřebné léky," vysvětlil důvody rozšíření péče ředitel nemocnice Jiří Zeithaml.

Podrobnosti

Endokrinologická ambulance 1, Endokrinologická ambulance 2 (klikem na název ambulance se ukáže ordinační doba) - Zabývá se vyšetřením a léčbou žláz s vnitřní sekrecí, nejčastěji štítné žlázy, ale také hypofýzy nebo nadledvin. Péče ambulance se výrazně rozšiřuje o nové ordinační hodiny i metody vyšetření a léčby. Ordinaci povede přední český endokrinolog a imunolog prof. MUDr. Ivan Sterzl, CSc. Na Klatovsku tato péče chyběla. 

Diabetologická a endokrinologická ambulance - Pečuje o pacienty s cukrovkou 1. a 2. typu, pacienty s poruchou glukózové tolerance a s těhotenskou cukrovkou. Provádí diagnostiku diabetu, léčba a edukace dietního režimu. Novinka v Klatovské nemocnici. Tato péče byla na Klatovsku nedostatečná. Významným krokem vpřed ji posune odborník na klinickou výživu, diabetolog a endokrinolog prof. MUDr. Zdeněk Rušavý, Ph.D. a jím vyškolení klegové.

Revmatologická ambulance 1, Revmatologická ambulance 2 - Zabývá se diagnostikou a léčbou nechirurgických onemocnění pohybového aparátu a některých systémových onemocnění. Přijímáme nové pacienty do dispenzární péče. Péče ambulance se výrazně rozšiřuje o nové ordinační hodiny. Z důvodu rušení privátních ambulancí tato péče na Klatovsku v uplynulých letech oslabovala. Nemocnice nechala v Praze v této specializaci vyškolit nové lékaře.

Osteologická ambulance - Ambulance se zabývá měřením hustoty kostního minerálu a zajišťuje komplexní péči o ambulantní a hospitalizované pacienty se zaměřením na osteoporózu a metabolická onemocnění skeletu. V nemocnici zavedená ambulatní péče naváže na nově otevřené provozy a spojí se s nimi prostorově. 

Nutriční poradna - Pečuje o pacienty s poruchami výživy, např. o pacienty s nadváhou / obézní, ale rovněž o pacienty s nedostatečným příjmem potravin např. v důsledku onkologických onemocnění, s mentální anorexií nebo při pooperační rekonvalescenci.  Zprovozněna bude během listopadu. V regionu se jedná o zcela nový typ ambulantní péče.  

weby na míru UNIWEB

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
karoq 2020 prosinec

Hlavní zprávy

 

čez zprávy 2018
seo uniweb