Za úbytkem často stojí zaměstnavatelé, kteří nechtějí lidi na celý den uvolňovat.
Teď například nemocnice láká dárce na pivo. Klatovská nemocnice se dohodla s jedním pivovarem, který pro dárce vyrábí pivo se speciální etiketou. Ubývají totiž velké skupiny dárců plazmy kvůli přístupu zaměstnavatelů, na situaci se podepisují i podzimní virózy.
Dárcovství krve je zažité, u plazmy to tak není. Ta je přitom podle Klatovského deníku více využitelná, vyrábí se z ní víc produktů a déle vydrží. Dárcem může být každý zdravý člověk starší 18 let. Vícečetné bezplatné odběry jsou stejně jako u krve oceňovány Janského plaketou.