V Konstantinových Lázních končí sochařské sympozium

Jediné lázeňské město v Plzeňském kraji, Konstantinovy Lázně, oživují do čtvrtka čeští a němečtí sochaři. Už podeváté se sešli na mezinárodním dřevosochařském sympoziu a přímo před zraky hostů motorovými pilami, sekerami a dláty tvoří svá díla. Pět umělců pracuje přímo v lázeňském parku poblíž Prusíkova pramene.

Cílená propagace v Plzni

Jediné lázeňské město v Plzeňském kraji, Konstantinovy Lázně, oživují do čtvrtka čeští a němečtí sochaři. Už podeváté se sešli na mezinárodním dřevosochařském sympoziu a přímo před zraky hostů motorovými pilami, sekerami a dláty tvoří svá díla. Pět umělců pracuje přímo v lázeňském parku poblíž Prusíkova pramene. Lidé se na to vždycky těší a dlouho dopředu se ptají, kdy akce, doplněná koncerty, bude, řekla Kateřina Fučíková z marketingu Léčebných lázní Konstantinovy Lázně, které akci pořádají.
V parku pracuje pět sochařů. "Všichni dostali dvoumetrovou kulatinu o průměru zhruba 70 centimetrů. Mohli si vybrat dub nebo topol," uvedla Fučíková. Letošní téma je zdraví, loni sympozium žádné motto nemělo. Po dokončení zůstávají skulptury v lázeňském parku, dnes je jich tam 24, z toho dvě malované.
Lázně platí sochařům ubytování a stravu, případně barvy na dřevo. Každý autor si může přivést doprovod. Na trávníku má cedulku se jménem a tvorbou, při práci si povídá s lidmi. "Touto akcí Lázně otevřené všem chceme přilákat lidi z okolí," uvedla Fučíková.
Sympozia se účastní čeští dřevosochaři Ivan Šmilauer, Václav Kaše a Robert Hajšman a Marcel Sauter s Annette Heitzová z Německa. Kromě Hajšmana jde o stejnou sestavu jako loni. Mladý autor, který se orientuje na menší dřevořezbářské práce, si vybral měkčí topolové dřevo, podobně jako jediná žena mezi účastníky Annette Heitzová.
"Je to velmi hezký prostor, kde se dají sochy umístit," řekl Šmilauer, jednapadesátiletý profesionální sochař z Pacova, který je letos v lázních pošesté. Podle něj už je sice v parku hodně soch, ale sympozium může pokračovat další roky, protože sochy z prvních ročníků hnijí a musí se dvě tři ročně nahradit novými. Lidé se o naší práci hodně zajímají, dodal. Podle Šmilauera je "veřejné sochání" v Evropě velmi časté, například v zoo, na hradech a zámcích a historických náměstích.
Součástí akce jsou taneční večery, jazzové, dechové a symfonické koncerty, turnaje v pétanque, lékařské přednášky a túry. Sympozium končí ve čtvrtek 6. září v 15:00 slavnostní vernisáží v lázeňském parku a večerním koncertem klarinetového kvarteta.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 05.09.2007 17:57



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka