V kraji dál klesají počty nemocných a hospitalizovaných

Na pátečním jednání Krizového štábu Plzeňského kraje byla situace vyhodnocena jako velmi dobrá. Počty nemocných i hospitalizovaných v kraji klesají.

jaro auto cb

Dodávky vakcín na následující měsíce jsou přislíbené vyšší, proočkovanost obyvatel stoupá.

Epidemická situace podle ředitele KHS Plzeň Michala Bartoše i nadále v posledním týdnu pokračuje v trendu poklesu nemocných. Denní záchyty nově diagnostikovaných osob s onemocněním covid-19 se pohybují kolem 100 v celém Plzeňském kraji. Týdenní záchyt pak zhruba na 590 případech. Z odebraných testů jde o nově nemocné ve zhruba 15 %. Nejvíce nemocných se objevuje v kategorii 50-55 let.

Zlepšení v počtu nově hospitalizovaných potvrdil i tentokrát koordinátor lůžkové péče pro Plzeňský kraj prof. Jan Beneš. Před dvěma týdny bylo hospitalizováno 219 osob, k dnešnímu dni je to 124. Významně klesá také počet pacientů, kteří vyžadují intenzivní péči. Dnes je to 22 pacientů, od posledního jednání krizového štábu před dvěma týdny šlo o 60 osob na lůžkách intenzivní péče. Nemocnice v kraji se postupně vrací k běžnému režimu péče a operací. Podle vývoje v dalších dvou týdnech budou pak covidoví pacienti centralizovaně hospitalizováni v Plzni tak, aby ostatní zařízení v kraji mohla poskytovat tzv. čistou péči všem pacientům.

„Dobré zprávy o klesajících počtech nově nemocných a hospitalizovaných mě velmi potěšily. Optimistická jsem také v oblasti očkování, protože na květen máme přislíbené vyšší dodávky vakcín a budeme tak rychleji očkovat. Osobně mě velmi těší, že jako jeden ze tří krajů v celé České republice máme otevřené mateřské školy a vrací se nám od příštího týdne i žáci druhého stupně ZŠ a víceletých gymnázií. Věřím, že i přes jarní dny a lepší situaci v našem kraji budeme i nadále opatrní budeme nosit respirátory a dodržovat důležitá opatření. Zachovejme si pozici bezpečného kraje a vraťme se k běžnému životu, co nejdříve,“ uvedla hejtmanka Ilona Mauritzová.

Očkování a dodávky vakcín

Celkem bylo v Plzeňském kraji vyočkováno již 168 363 dávek, druhou dávkou ukončené očkování má pak 52 598 osob. V kategorii 70+ je vyočkováno celkem 85 475 dávek a druhou dávkou má očkování ukončeno 29 595 osob.

V tomto týdnu do Plzeňského kraje dorazilo 21 060 dávek vakcíny Comirnaty (Pfizer), 2 400 dávek vakcíny Moderna. Pro praktické lékaře je určeno 5 900 dávek vakcíny AstraZeneca a nově také 750 dávek vakcíny Janssen, kterou už praktičtí lékaři očkují.

Na květen je přislíbena vyšší dodávka vakcín, budou postupně také uvolňovány k registracím k očkování další kategorie od 50+, předpoklad uvolňování je po týdnu.

Testování

Za poslední týden bylo v kraji provedeno více než 8 000 PCR testů a více než 67 000 antigenních testů na oficiálních odběrových místech. Do tohoto počtu nejsou započítány antigenní testy ve školách a školkách. Těch bylo v uplynulých dvou týdnech od nástupu dětí do zařízení provedeno 121 164, z toho vyšlo celkem 51 pozitivních výsledků. Potvrzeno následně konfirmací PCR bylo 21. U zaměstnanců škol bylo provedeno celkem 36 013 testů, pozitivně vyšlo 7 z nich. Konfirmací pak byl potvrzen pouze 1 případ.

Testování antigenními testy zůstává nadále na hranicích v Rozvadově, kde do konce května bude zájemce z řad řidičů a pendlerů testovat jeden mobilní tým.

Plzeňský kraj rozvezl s pomocí HZS PK testovací sady do škol v celém kraji, šlo o 188 220 sad, které jsou určeny na testování žáků i zaměstnanců škol do konce příštího týdne.


auto cb prislusenstvi

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ŠKODA PLUS referenční vozy

Hlavní zprávy

 

čez zprávy 2018
uniweb weby