V kraji klesl počet velkých znečišťovatelů o jednoho

V Plzeňském kraji se vloni o jeden snížil počet velkých znečišťovatelů, kteří musejí pravidelně hlásit množství látek, jež vypouštějí do ovzduší, vody a půdy nebo je vyvážejí s odpady. V roce 2005 jich bylo v regionu 55, v roce 2006 celkem 54. Z nich 15 znečišťuje ovzduší emisemi. Mezi největší zatěžovatele ovzduší patří Plzeňská energetika.

Cílená propagace v Plzni

V Plzeňském kraji se vloni o jeden snížil počet velkých znečišťovatelů, kteří musejí pravidelně hlásit množství látek, jež vypouštějí do ovzduší, vody a půdy nebo je vyvážejí s odpady. V roce 2005 jich bylo v regionu 55, v roce 2006 celkem 54. Z nich 15 znečišťuje ovzduší emisemi. Mezi největší zatěžovatele ovzduší patří Plzeňská energetika, která v Plzni provozuje tři kotle a tři turbíny a dále Plzeňská teplárenská. Vyplývá to z integrovaného registru znečištění, jehož údaje aktualizovalo ministerstvo životního prostředí.
Energetika a teplárna zatěžují ovzduší hlavně emisemi oxidu uhličitého. Plzeňská teplárenská ho v roce 2006 vypustila přibližně 0,8 milionu tun, což představovalo meziroční pokles zhruba o 84.000 tun. Firma vykazovala současně i vysoké emise oxidů síry a oxidů dusíku. Podobně je na tom Plzeňská energetika, která dostává za překračování limitů pravidelně sankce od České inspekce životního prostředí. Vloni vyprodukovala 0,73 milionu tun oxidu uhličitého, což bylo meziročně o 110.000 tun méně.
"Plzeňská teplárenská plní například nadlimitně emisní limity, avšak vzhledem k objemu výroby patří v absolutním množství k největším znečišťovatelům, ale ne k nejhorším," uvedl Václav Liška z odboru životního prostředí Plzeňského kraje. Přestože prý společnost využívá hlavně hnědé uhlí, disponuje dobrou technologií, takže na tunu spáleného uhlí vyprodukuje do ovzduší mnohem méně než rodinný domek na jednu tunu.
Podle výrobního ředitele Plzeňské energetiky Vlastimila Boreckého používá společnost odsiřovací jednotku od roku 1996. S jejím provozem jsou však problémy, a proto chystá vysokou investici do nového zařízení. To je podle Boreckého jediným řešením, jak emise snížit a vyhnout se sankcím. Do provozu by nová odsiřovací jednotka mohla být uvedena ke konci roku 2009.
Mezi další znečišťovatele v regionu patří například Škoda Steel, producent oxidů dusíku. Amoniakem zatížily ovzduší vloni hlavně zemědělské provozovny jako porodna prasnic AGPI Manětín, drůbežárna ve Staňkově, drůbežárna v Obytcích, společnost Lubská zemědělská, firma Respo z Lomu u Tachova, výkrmna SP Poběžovice a další.
Podle Lišky mají největší znečišťovatelé ovzduší stanoven plán snižování emisí a jakýsi strop, který musí v příštím roce dosáhnout. "Druhým problémem je celkový stav ovzduší. Vzhledem k dopravě, která se neustále zvyšuje, není situace dobrá. Kvůli dopravě roste množství oxidů dusíku, jenž se obtížně reguluje. Dále je to druhotný prach, který se víří a znovu vrací do ovzduší," vysvětlil Liška.
V Plzni, centru velkých podniků, situaci zhoršuje doprava, naopak méně vadí tepelné zdroje, které jsou centrální, mají vysoké komíny a kvalitní technologii. "Podniky, jimž se ekonomicky daří, investují do zařízení. U podniků, kterým se nedaří, nezmůžou nic ani pokuty," dodal Liška.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 30.09.2007 11:51



0 +
 
Renault Clio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka