V kraji roste síť ekologických infocenter

V Plzeňském kraji vzniká nová síť informačních center zaměřených na životní prostředí. Provozuje ji občanské sdružení Envic, které na dvouletý projekt získalo z Evropského sociálního fondu a českého státního rozpočtu 17 milionů korun.


V Plzeňském kraji vzniká nová síť informačních center zaměřených na životní prostředí. Provozuje ji občanské sdružení Envic, které na dvouletý projekt získalo z Evropského sociálního fondu a českého státního rozpočtu 17 milionů korun. Projekt vytvoří 14 nových pracovních míst, řekl novinářům jeho mluvčí Tomáš Popp při zahájení činnosti centra v plzeňské Prešovské ulici. Jednotlivá centra jsou mezi sebou propojena a dokážou lidem poradit prakticky ve všech oblastech životního prostředí.
Infocentra vznikají ve všech okresech Plzeňského kraje. Bude jich celkem osm, tři existovala už dříve, pět se zřídí nově. Jejich hlavním posláním je zejména poradenství, budou ale také pořádat přednášky a vzdělávací a osvětové akce. Poradí ohledně dopravy, ovzduší, odpadů, kvality vod, světelného znečištění, ekologických staveb domů, klimatu, rostlinstva a živočichů, ochrany životního prostředí a podobně.
"To spektrum otázek je velmi široké. Lidé se nás ptají od věcí týkajících se ochrany přírody a zvířat, přes problémy znečišťování ovzduší, třídění odpadů až po některé stavební rady," vyjmenovala vedoucí plzeňského centra Dana Šejbová. Podle vedoucího projektu Václava Švába ekologové z infocenter spolupracují s odbornými garanty a partnery, například z Českého hydrometeorologického ústavu, plzeňské hvězdárny a planetária, Západočeské univerzity, muzea v Klatovech, z Ústavu pro životní prostředí a podobně.
V informačních centrech mohou najít pomoc všichni občané, které zajímá problematika životního prostředí či kteří narazí na nějaký problém týkající se ekologie, ale i studenti při zpracovávání seminárních prací. Pracovníci center dokážou lidem problematiku srozumitelně vysvětlit. "Lidé po nás třeba chtějí, abychom jim vysvětlili některá odborná slova," uvedla Šejbová. První dotazy se například týkaly třídění odpadu, problémů při rekonstrukci staré stavby, možné záchrany nalezených ježků nebo toho, jak postupovat při rekonstrukci zahrady a neublížit přitom hnízdu čmeláků.
Informace o projektu, aktuality a kontakty na jednotlivá infocentra jsou na internetové adrese www.envic.cz.


Hrady.cz - letní kulturní festival 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
15.12.2006 19:470 +
 
Auto CB - Nová Škoda Kodiaq

Hlavní zprávy

 

Auto CB - Nová Škoda Kodiaq