V pátek startuje v Plzni 27. ročník Historického víkendu

Tradičně v polovině června Plzeň opět ožije na celý víkend historií, a to na několika scénách v centru města. Nadace 700 let města Plzně pořádá Historický víkend od roku 1995 a těší se na vás také letos.


Realizátorem programové části jsou Rytíři Koruny České, s nimiž se podíváme především do dob husitských válek, konkrétně do roku 1433, kdy byla Plzeň právě husitskými vojsky obléhána. Samotnou historickou událost připomene denní i noční bitva, která proběhne přímo na hlavní scéně na náměstí Republiky ve stínu katedrály sv. Bartoloměje, symbolu katolické věrnosti našeho města. Bitev se zúčastní zbrojnoši, rytíři, koně, vozy a děla.

Program bude zahájen v pátek 9. června v 16:30 a jeho vrcholem bude koncert skupiny Tempus, která zahraje „středověký rock“. Koncert začíná ve 20:30.

Velkým lákadlem je tradičně historický a folklórní průvod, který vyjde v sobotu 10. června ve 14:00 z Křižíkových sadů pod Prolukou, zamíří k Západočeskému muzeu, Brance a Smetanovou ulicí dojde na náměstí Republiky, kde bude přivítán. Průvod je pojat jako kdysi před 590 léty, kdy se Plzeň připravovala na obranu před husity a do Plzně se z okolí stahovali ozbrojenci i prostý lid. Vše je doprovázeno folklórními soubory. Na hlavní scéně pak primátor města slavnostně předá klíče od města aktérům slavností.

Dalším oblíbeným průvodem bude i Vejšlap plzeňských strašidel, který se vydá na svou cestu městem v sobotu, po jejich reji na hlavní scéně, ve 20:45. K reji, který začne v 19:30, zahraje oblíbená Strašlivá podívaná. Na nejzajímavější masky čekají krásné odměny a možnost jít v čele průvodu.

Bohatý bude i doprovodný program. Na severní straně náměstí Republiky bude své umění předvádět plzeňský kat, umístěna zde bude i bojová aréna, kde proti sobě nastoupí rytíři v plně kontaktním boji. Vše doplní historické tržiště.

Atmosféru odlehčí kapely Milvus, Miritis, Turdus. Zatančí také tanečníci, zakejklí kejklíř a vystoupí známé duo Dubnička - Lahoda.
V Mlýnské strouze bude po celý víkend k vidění život v dobovém táboře. Bude zde instalována replika obléhacího stroje trebuchet, který pravděpodobně používali husité při obléhání Plzně jako jeden z mnoha praků.  Vše bude doprovázeno dětskými soutěžemi a atrakcemi.  V sobotu od 11:00 proběhne ukázka palných zbraní, od 16:00 sokolnická ukázka, od 17:30 výcvik rytířů na koních a velkým lákadlem je i populární dětská ponožková bitva, která vypukne v 18:30.

Připravena bude i oblíbená kuličková dráha aneb Unavovadlo dětí, v sobotu a v neděli Pohádková cesta, která zavede malé i velké na nová místa v centru města. Těšit se můžete také na pohádkový muzikál v podání souboru Karkulka z Chrástu

Ve stejném termínu jako Historický víkend bude probíhat Mezinárodní folklorní festival CIOFF Plzeň 2022, takže budou moci zájemci navštívit i jeho scénu U Branky.

Historický víkend je jednou z nejnavštěvovanějších akcí v Plzni. Bohatý program pro malé i velké v letošním roce realizují Rytíři Koruny České a je přístupný zdarma. Aktuální informace můžete sledovat na facebookových a instagramových účtech Historického víkendu.

Dopravní omezení, která s akcí souvisejí naleznete na www.nadace700.cz

Několik faktů o Historickém víkendu

     Od roku 1995, kdy se konal první Historický víkend v rámci oslav 700 let založení města Plzně, se tato akce stala tradicí a Plzeňané i návštěvníci města už ji považují za důležitou součást kulturního života města.
     Historické víkendy jsou sledovány regionálními i celostátními médii.
     Nadace 700 let města Plzně zde se svými partnery přivítá každoročně tisíce návštěvníků.

    • Akce se konala nejen na náměstí, ale i u Boleveckého rybníka nebo u sv. Jiří.
    • Již dvakrát byl překonán rekord v největším počtu strašidel na jednom místě. Poslední je z roku 2009 - 4402 strašidel.
    • Třikrát (poprvé v roce 2009) měli návštěvníci unikátní možnost shlédnout v rámci večerních programů katedrálu osvětlovanou zevnitř, což vytvořilo jedinečnou, jindy nerealizovanou kulisu.
    • V roce 2011 se poprvé v Plzni objevily obří loutky, a to právě na Historickém víkendu.
    • V roce 2014 Plzeň oživily krosnové loutky a loutka provazochodce, která balancovala nad hlavami diváků ve výšce několika desítek metrů.
    • V roce 2015 bylo k 720. výročí založení města provedeno představení Oživlá katedrála, pro které byla zkomponovaná nová verze lidové písně Plzeňská věž z pera Zdeňka Bláhy a zároveň byly v představení využity nově osazené zvony.
    • V roce 2016 zavítal do Plzně Karel IV. a to v podobě 10 m loutky.
    • Rok 2017 byl ve znamení Rudolfa II. a jeho golema tak, jak jej všichni znají z filmu. Program zavítal i na scénu U Ježíška.
    • Rok 2018 přinesl nový rekord, a to v co největším počtu lidí oblečených ve stylu První republiky - 374.
    • V roce 2019 jsme se přesunuli do doby vlády Rudolfa II. Konkrétně do roku 1599, kdy císař utekl před morem z Prahy do Plzně a několik měsíců vládl celé říši z našeho města. Zároveň jsme oslavili 25. ročník, a to představením Anděl – příběh plzeňského znaku, které mělo velký divácký úspěch.

    • Na Historických víkendech byl tradiční součástí programu ohňostroj a pro jeden z ročníků byla na míru zkomponována hudba dvojnásobným držitelem Plzeňského Orfea Pavlem Samiecem. Poprvé také měli návštěvníci možnost vidět v Plzni ohňostroj na vodě.
    • V letech 2020 a 2021 se Historický víkend z důvodu pandemické situace nekonal.Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ČEZ - Čistá energie zítřka

Hlavní zprávy

 

Nová Škoda Kamiq - Akční modely Fresh