V Plzni vznikla vzácná kniha s ilustracemi Jiřího Trnky

Na půdě Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni vznikla ojedinělá publikace s u nás dosud nepublikovanými ilustracemi výtvarníka, ilustrátora a tvůrce loutkových filmů Jiřího Trnky.

potisk adapt print

Původní starověké mýtické texty pro Dvě legendy o grálu převyprávěl renomovaný básník a několikanásobný držitel ocenění Magnesia Litera Radek Malý.

Kniha Dvě legendy o grálu vznikla při příležitosti konání druhého ročníku mezinárodního sympozia ilustrace a animované tvorby na konci října a zástupci fakulty při její přípravě úzce spolupracovali přímo s rodinou Jiřího Trnky. Citlivou úpravu a zajímavé řešení vazby knihy navrhl Vojtěch Liebl, student na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara. Kniha vyšla v počtu 100 číslovaných kusů.

„Ponechám-li stranou výtvarnou vytříbenost otcových ilustrací a působivou jednoduchost grafické úpravy knížky, chci upozornit na přínos autora textu a vyzdvihnout fakt, že nejde o překlad, ale zdařilé převyprávění starobylých legend v současném živém a čtivém jazyce. Jsem přesvědčen, že čtenáři, jenž bude mít to štěstí, že se mu tato unikátní bibliofilie dostane do ruky, poskytne nejen zážitek estetický, ale i literární,“ říká Jan Trnka, syn Jiřího Trnky.

Původní ztvárnění starověkých textů s existenciálním poselstvím držitele Nobelovy ceny za literaturu Gerharta Hauptmanna převyprávěl Radek Malý, český básník, překladatel a vysokoškolský pedagog.

„Spolupracovat na knize Dvě legendy o grálu pro mě byla velká radost i čest, neboť přeci jen se v České republice neobjevují neznámé ilustrace Jiřího Trnky často. Způsob, jakým byla kniha z hlediska knižního designu pojata, mě až dojal a přesvědčil o tom, že lepší uvedení si tato kniha nemohla přát,“ doplňuje Radek Malý.

Moderní bibliofilské provedení knihy vytvořilo pražské studio Indigoprint. Součástí letošního Jiří Trnka International Symposium bylo i historicky první udílení Cen Jiřího Trnky. Ocenění v podobě stříbrného okřídleného koníka z dílny šperkaře Petra Vogela v kazetě designérky Petry Soukupové byla udělena za přínos oboru ilustrace japonské výtvarnici Iku Dekune, portugalskému ilustrátorovi a nakladateli André Letriovi a organizátorům Bienále ilustrací v Bratislavě.

„Sympozium, které se svolením umělcovy rodiny nese jméno Jiřího Trnky, připomíná umělecký odkaz významného plzeňského rodáka, který zanechal nesmazatelnou stopu v oblasti ilustrace a animovaného filmu a svým novátorským přístupem stále inspiruje nové následovníky. V letošním roce by oslavil 110. výroční svého narození,“ vysvětluje ilustrátorka a spisovatelka Renáta Fučíková, umělecká ředitelka Jiří Trnka International Symposium a pedagožka na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara.

Kniha Dvě legendy o grálu je v současné době neprodejná a dostupná pouze v omezeném počtu kusů v rámci unikátního bibliofilského vydání. Zástupci Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara však zároveň usilují o možnost vydání publikace pro širokou veřejnost.

Fotogalerie
NetConcert Music by Frank Zappa

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Hollywood Voices

Hlavní zprávy

 

NetConcert Monica Mancini
uniweb weby