Když Antonio Vivaldi zveřejnil v roce 1716 svou sbírku houslových koncertů La Stravaganza, Neobyčejné, nastolil s ní novou koncertní formu platnou dodnes. Špičkový barokní orchestr Nova Stravaganza z Hamburku, který dnes (středa 14.7.04) večer v rámci meztinárodního Festivalu uprostřed Evropy vystoupí v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem, je neobyčejný hned dvakrát. Svým průkopnickým repertoárem a využíváním historických nástrojů i všech současných možností k obnově autentického barokního zvuku a koncertních praktik.
Nova Stravaganza pod taktovkou světově proslulého cembalisty, klavíristy a varhaníka Siegberta Rampeho poprvé představila koncertnímu publiku a posluchačům kompaktních disků orchestrální hudbu barokních mistrů Antona Adama Bachschmida, Gottfrieda Heinricha Stölzela, Christopha Graupnera nebo Johanna Melchiora Moltera. Dvě půvabná díla posledně jmenovaného, Molterova předehra F dur pro dva hoboje, fagot, dvoje housle, violu a basso continuo a Concerto Es dur pro dva hoboje, dvoje housle, violu a basso continuo zazní i dnes v ústeckém chrámu. Neobyčejný hamburský orchestr ale zpřístupňuje milovníkům autentické staré hudby i dosud neznámá díla prominentních skladatelů jako Johann Sebastian Bach a Georg Friedrich Händel. Od nich uvede dnes Nova Stravaganza Bachovo Concerto D moll pro cembalo, dvoje housle, violu, violoncello a violon a na závěr slavnou Händelovu Vodní hudbu v dnes již neobvyklém historickém způsobu provedení.
"Tak jako posluchači nahrávek hamburského tělesa na hudebních nosičích renomovaných vydavatelství EMI, Virgin a MDG a účastníci koncertů orchestru Nova Stravaganza po celém světě může dnes i publikum v Ústí nad Labem být svědkem mimořádné interpretace, která i známým barokním dílům dává pro dnešní dobu zcela nový rozměr a výraz," uvedla vedoucí organizačního týmu festivalu Ivana Thomaschke-Vondráková. Nova Stravaganza podle ní probouzí k životu dávno zapomenuté hudební tradice, které se i díky ní opět stávají standardem. Koncert začíná v 19.30 hodin, vstupenky za 100 korun budou ještě podle pořadatelů v dostatečném množství k dostání u vstupu do kostela od 18.30 hodin.