Válečné hrdiny připomenou vlčí máky i koncert v Bartoloměji

Hrdinství a odvahu těch, kteří v minulosti bojovali za naši svobodu a demokracii, připomíná letos v listopadu sbírka ke Dni válečných veteránů, kterou plzeňská pobočka Paměti národa symbolicky zahájila 5. listopadu na plzeňském biskupství.


Nezisková organizace Post Bellum nabízí na 130 místech v Plzeňském kraji a 1 400 místech po celé republice 140 000 květů vlčích máků, které si lidé připínají na klopu jako symbol úcty k hrdinům. Bojovníkům za svobodu bude 11. 11. věnován také benefiční koncert v Plzni v katedrále sv. Bartoloměje. Tento koncert pořádá Plzeňská filharmonie jako benefici pro sbírku Paměť národa na počest válečných veteránů a bojovníků za svobodu. Společně tak uctíme památku všech, kteří svou odvahou přispěli k ochraně svobody a demokracie.

Koncert pro hrdiny

Organizace Post Bellum ve spolupráci s Plzeňskou filharmonií pořádá při příležitosti Dne válečných veteránů výjimečný „Koncert pro hrdiny,“ který se uskuteční v pondělí 11. listopadu 2024 od 19 hodin v katedrále sv. Bartoloměje v Plzni. Akce se koná za podpory Biskupství plzeňského a záštitu nad ní převzal náčelník Generálního štábu Armády České republiky, generálporučík Karel Řehka. Koncert pro hrdiny zahájí úvodní slova ředitele Post Bellum Mikuláše Kroupy a ředitelky Plzeňské filharmonie Lenky Kavalové. Po tomto úvodu zazní vojenská Večerka v podání trumpetisty Hudba Hradní stráže a Policie České republiky a modlitba za padlé vojáky z úst Tomáše Holuba, biskupa plzeňského. Vrchol večera nabídne Plzeňská filharmonie s interpretací Requiem francouzského skladatele Gabriela Faurého. Toto nádherné a klidné dílo se svou jemností a nadějeplnými tóny symbolizuje smíření a úctu k těm, kteří položili své životy za vyšší hodnoty. Requiem, provázené prostorami katedrály sv. Bartoloměje, přinese posluchačům hluboký duchovní zážitek, v němž se propojí hudba, vzpomínka a vděk.

Pietní akt u makového pole

Oslavy Dne válečných veteránů v Plzni začnou již v 9:00 pietním aktem u symbolického makového pole vedle Divadla Josefa Kajetána Tyla. Paměť národa zve všechny, aby přišli, připnuli si symbolický květ vlčího máku a vzdali tak hold těm, kteří bojovali za naši svobodu. Pole vlčích máků zde bude připraveno jako prostor k tiché vzpomínce a vzdání úcty válečným veteránům.

Podpora hrdinů a zachování jejich příběhů

Část výtěžku ze sbírky poputuje do Centra pomoci Paměti národa, které pomáhá válečným veteránům a dalším pamětníkům, kteří se často potýkají s obtížnými životními situacemi. „Mnozí hrdinové z války nebo komunistického odboje pociťují ostych vůči státním institucím, když potřebují pomoc, ale k nám mají důvěru, která vzniká při dokumentování jejich vzpomínek,“ vysvětluje ředitel Post Bellum, Mikuláš Kroupa. Centrum pamětníkům poskytuje podporu v oblastech sociálního zabezpečení, bytové problematiky nebo při jednání s úřady. Zaměřuje se také na boj se samotou, která trápí mnoho z nich. Například dobrovolníci nyní docházejí za paní Zdenou Mašínovou do domova pro seniory v Olomouci.

Druhá část výtěžku je určena na natáčení a dokumentaci příběhů hrdinů. Společnost Eurosoftware přispěla částkou 40 000 Kč, která umožní zachytit osudy dalších bojovníků za svobodu. „Je pro nás ctí podpořit projekt Paměti národa, který má zásadní význam pro digitalizaci klíčových momentů naší historie. Uchování odkazu těch, kteří bojovali za svobodu, považujeme za zásadní. Jsme proto hrdí, že můžeme být součástí tohoto projektu,“ uvedl Stephan Kronmüller, zakladatel a jednatel společnosti Eurosoftware. 

Paměť národa dále děkuje partnerům: společnost Barentz, spol s.r.o., Advokátní kancelář Petr Žižka, Lukeš Construction s.r.o., Jitka Lukešová

Tradice Dne válečných veteránů

Den válečných veteránů připadá celosvětově na 11. listopad jako připomínka konce první světové války. Tento den symbolizuje květ vlčího máku, inspirovaný básní kanadského vojenského lékaře Johna McCrae, který pozoroval tyto květy na válečných polích ve Flandrech. Od roku 2014 si tento symbol připomíná i česká organizace Post Bellum, která díky Dni válečných veteránů přibližuje veřejnosti příběhy našich hrdinů.

O Post Bellum a Paměti národa

Post Bellum se věnuje sbírání vzpomínek pamětníků a jejich ukládání do online archivu Paměť národa. Organizace doposud zaznamenala přes deset tisíc svědectví válečných veteránů, disidentů, vězňů nacismu i komunismu a mnoha dalších osobností. Pro mladou generaci připravuje vzdělávací programy, rozhlasové a televizní pořady, výstavy a knihy. Snaží se uchovat příběhy nejen českých hrdinů, ale i těch, kteří o svobodu bojují dnes – například na Ukrajině, kam organizace po ruské invazi poskytla obráncům ochranné vybavení v hodnotě přes půl miliardy korun.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Hlavní zprávy