Vesnicí Plzeňského kraje roku 2015 jsou Kornatice

Vítězem krajského kola 21. ročníku soutěže Vesnice roku se stala obec Kornatice z okresu Rokycany. Slavnostní vyhlášení výsledků se uskutečnilo v sobotu 1. srpna v nově zrekonstruovaném Kulturním domě v Kornaticích.

Cílená propagace v Plzni

Zlatou stuhu za vítězství v krajském kole a příspěvek od Plzeňského kraje ve výši 100 tisíc korun předal vítězné obci hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs, který převzal záštitu nad soutěží. „Plzeňský kraj patří ve srovnání s ostatními v České republice k nejúspěšnějším. Na jeho úspěchu se podílí větší města, ale velkou měrou také venkov. Tato soutěž přispívá k tomu, aby se na venkově lépe žilo, a zvedá zájem o dění v malých obcích. Plzeňský kraj si důležitost fungování malých obcí uvědomuje a jen v letošním roce putovalo na rozvoj venkova 80 milionů korun. V roce příštím by měla částka dosáhnout 100 milionů korun,“ uvedl při slavnostním vyhlášení hejtman.

Zlatou stuhu pro Vesnici roku 2015 Plzeňského kraje a také symbolické žezlo od starosty Kostelce (vítěz roku 2014) převzal starosta Kornatic Jindřich Šustr. „Rád bych poděkoval zejména občanům Kornatic, bez kterých bychom to nedokázali. Během posledních let v obci například vznikl tento kompletně zrekonstruovaný Kulturní dům, opravili jsme kapličku, byla vybudována přístavba prodejny, k dispozici tu jsou dva antukové kurty, povedlo se nám zajistit lepší techniku na údržbu zeleně nebo lépe vybavit hasiče,“ zmínil starosta krátce výčet akcí, které se v obci za poslední roky udály s tím, že v budoucnu je v plánu vybudovat nové dětské hřiště.

Do soutěže se letos přihlásilo 25 obcí Plzeňského kraje. V rámci České republiky to byl rekordní počet – žádný kraj neměl více přihlášek. Z těchto obcí hodnotitelská komise v čele s předsedou komise Karlem Ferschmannem (starostou Němčovic, které se staly Vesnicí Plzeňského kraje v roce 2013) vybírala letošního vítěze. Soutěže se mohly zúčastnit všechny obce, města a městyse vesnického charakteru do 7 500 obyvatel, které mají zpracovaný vlastní plán obnovy vesnice. Hodnotitelská komise pak na konci června všechny přihlášené obce navštívila a zástupci obcí měli možnost prezentovat vždy během dvou hodin to nejlepší, co v obci mají.

Bílou stuhu za zapojení dětí a mládeže do života obce získaly Příchovice na jižním Plzeňsku, Modrou stuhu oceňující společenský život v obci obdrželo město Kasejovice taktéž z jižního Plzeňska, za péči o zeleň a životní prostředí získala Zelenou stuhu malebná obec Chlum na Rokycansku a Oranžová stuha za spolupráci obce a zemědělského subjektu byla předána také obci z Rokycanska, a sice obci Břasy. Všechny čtyři tyto oceněné obce získaly od Plzeňského kraje formou symbolického šeku příspěvek ve výši 30 tisíc korun.

Dále byla předána ocenění za druhé a třetí místo v krajském kole soutěže. Druhé místo (ocenění do loňského roku nazývané Cena hejtmana Plzeňského kraje) letos

získala obec Konstantinovy Lázně na Tachovsku. Třetí místo (ocenění dříve nazývané Cena Rady Plzeňského kraje) si odnesla obec Raková z okresu Rokycany. I obě tato ocenění jsou spojena s finanční odměnou – Konstantinovy Lázně získaly šek na 60 tisíc korun a Raková šek na 45 tisíc korun. Tato finanční ocenění jsou stejně jako ocenění za získání prvního místa oproti loňskému roku navýšena (1. místo o 40 tis. korun, 2. místo o 20 tis. korun a třetí místo o 15 tis. korun). 


Další ocenění udělená v soutěži:

* Cena naděje pro živý venkov – obec Záchlumí (okres Tachov)

* Diplom za kvalitní květinovou výzdobu v obci (Fulínova cena) – obec Kamenný Újezd (okres Rokycany)

* Diplom za vzorné vedení kroniky – obec Chodská Lhota (okres Domažlice)

* Diplom za moderní knihovnické a informační služby – město Kožlany (okres Plzeň-sever)


o Zlatá cihla v POV kategorie A – obnova či rekonstrukce památkově chráněných objektů a památek místního významu: obec Hněvnice (okres Plzeň-sever) - za obnovu kapličky s náhrobním kamenem z památkově chráněného kostela

o Zlatá cihla v POV kategorie B – obnova či rekonstrukce staveb venkovské zástavby: město Plánice (okres Klatovy) – za rekonstrukci náměstí

o Zlatá cihla v POV kategorie C – nové venkovské stavby: obec Všekary (okres Domažlice) - za výstavbu autobusové čekárny

Se všemi těmito oceněními obce letos nově přebraly také symbolické šeky – každá v hodnotě 10 tisíc korun.


Další zúčastněné obce:

okres Klatovy:

Bolešiny – účastnický „Diplom za podporu vzdělávání dětí a mládeže v ekologii“ Břežany – účastnický „Diplom za péči o tradiční venkovský ráz obce“

Velký Bor – účastnický „Diplom za kulturní život v obci“


okres Plzeň-sever:

Kozojedy – účastnický „Diplom za uchovávání venkovských tradic“

herce – účastnický „Diplom za vytváření mediálního obrazu obce“

Žihle – účastnický „Diplom za soustavnou péči o základní a mateřskou školu“


okres Rokycany:

Bušovice – účastnický „Diplom za budování odpočinkových míst a naučných stezek v krajině“ Plískov – účastnický „Diplom za vzornou péči o vzhled obce“

Přívětice – účastnický „Diplom za příkladnou údržbu zeleně“


okres Tachov:

Broumov – účastnický „Diplom za podporu komunitní činnosti knihovny a práci s dětmi“

Zadní Chodov – účastnický „Diplom za vzornou péči o pořádek v obci“


Vyhlašovatelem soutěže je Spolek pro obnovu venkova ČR, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Svaz měst a obcí ČR a Ministerstvo zemědělství ČR. Záštitu nad krajským kolem soutěže převzal hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 02.08.2015 10:12



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka