Vodárna v Plzni chystá Den otevřených dveří. Registrujte se

Vodárna Plzeň a.s. zve už tradičně Plzeňany dne 23. března 2024 od 10:00 hodin do 16:00 hodin na Den otevřených dveří. Pořádá jej u příležitosti Světového dne vody, který slaví lidé na celém světě.

Jarní servisní akce AUTO CB

 Pro veřejnost a hlavně pro děti je připraven bohatý zábavný program. Letos nabízíme Plzeňanům novinku: kromě komentovaných prohlídek ve vodárenských areách zveme zájemce na speciální procházky Po stopách staré vody v centru města Plzně. 

„Plzeňáci bývali křtěni Žumberou, takže se půjdeme podívat tam, kde to vlastně celé začalo,“ zve zájemce náš průvodce a autor knihy Plzeňská vodárna Ladislav Silovský. Od někdejší Vodárenské věže provede max. pětadvaceti člennou skupinu ve 13 a v 15 hodin. Projdou trasu nejstaršího plzeňského vodovodu, dozvědí se spoustu zajímavostí o někdejších kašnách a podívají se do středověké studny na Bílém nároží. 

Kromě toho samozřejmě návštěvníky přivítá Úpravna vody na Homolce i v Čistírně odpadních vod v Jateční ulici. Všechny exkurze v tento den jsou pro veřejnost zdarma, je ale třeba se z kapacitních důvodů zaregistrovat, a to na prohlídky ve Vodárně i v centru města.  Registrace byly spuštěny v pátek 1. března 2024 přes https://goout.net

K hlavní administrativní budově VP a.s. v Malostranské ulici je připraven zejména pro malé návštěvníky bohatý program. Děti si projdou koloběh vody s maskotem Bonifácem, navštíví tajemnou laboratoř, budou plnit různé úkoly na vodní stezce a dozvědí se spoustu zajímavostí kolem pitné i odpadní vody. Chybět nebude ani tentokrát popelářské auto Čisté Plzně s řidičem a také dobrovolní hasiči z Radobyčic se stříkačkou, takže o zábavné vodní prvky nebude nouze. 

Světový den vody se slaví každoročně v březnu na celém světě. Vyhlásila ho Organizace spojených národů (OSN), aby připomínal důležitost vody pro celou naši planetu. Právě touto akcí si připomínáme, že voda je naším nejcennějším přírodním zdrojem a stává se čím dál cennější komoditou. 

Průměrná denní spotřeba pitné vody na člověka je v Plzni 98 litrů. Skoro 25 litrů spotřebujeme na splachování WC, další litry při osobní hygieně, na praní, při úklidu, mytí nádobí, splachování WC a podobně. Je důležité s vodou šetřit a vědět, že například slabě kapající kohoutek může vyplýtvat až 24 litrů za den, silně kapající dokonce až 54 litrů denně a protékající WC až 150 litrů denně. Umýváme-li nádobí ručně 2x denně, spotřebujeme asi 70 litrů vody. Naplníme-li myčku jedenkrát denně, spotřebujeme při použití ekonomického programu přibližně jen 10-20 litrů vody. 

VODÁRNA PLZEŇ a.s. je největším provozovatelem vodohospodářské infrastruktury v rámci Plzeňského kraje, co se týká počtu zásobených obyvatel pitnou vodou. Zásobuje jich více než 240 tisíc a ročně vyrobí více než 14 000 tis. metrů krychlových pitné vody a vyčistí více než 20 440 tis. metrů krychlových odpadních vod. Úpravna vody v Plzni na Homolce má kapacitu tisíc litrů za sekundu. VP a.s. celkem spravuje vodovodní síť o délce 1 420 kilometrů a také 974 kilometrů kanalizační sítě a 26 čistíren odpadních vod.

The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka