Vrchol oslav konce války. Konvoj svobody v čele se Shermanem projel Plzní

Desítky tisíc lidí zhlédly v neděli 5. května 2024 Konvoj svobody, vrchol plzeňských oslav osvobození. Během tradičního průjezdu Plzní se představilo přes 300 vojenských a historických vozidel.


Nad hlavami Plzeňanů i turistů přeletěly historické letouny. Akce byla přenášena i na sociálních sítích a webu Slavností svobody. Letošní 79. ročník oslav konce války pokračuje ještě v pondělí, kdy třídenní Slavnosti svobody uzavře hlavní vzpomínkový akt u památníku „Díky, Ameriko!“.

„Zorganizovat Konvoj svobody stojí velké úsilí. Chtěl bych proto poděkovat všem, kteří se podíleli na jeho přípravě a také lidem, kteří ho přišli tradičně přivítat. Vážím si toho, jak v Plzni slavíme mír a svobodu, a že společně dokážeme vytvořit jedinečnou atmosféru. Všechny srdečně zvu na další část programu, který samozřejmě nekončí,“ řekl primátor města Plzně Roman Zarzycký.

Konvoj svobody, tedy Convoy of Liberty, vyjel v neděli v 11 hodin ze Sukovy ulice na Borech v čele s tankem M4 Sherman, a po Klatovské třídě se vydal do centra Plzně. Přehlídku sledovaly po obou stranách celé trasy davy lidí, kteří mávali českými, americkými i belgickými vlaječkami. 

Město Plzeň pořádá přehlídku ve spolupráci s kluby vojenské historické techniky, jakými jsou například KVH Tommy and Yankee, KVH 16. obrněné divize, Military Car Club Plzeň a další. Plzní projelo přes 300 vozidel, kromě tanku M4 Sherman si lidé prohlédli třeba lehký obrněný automobil Ford M8, obrněný transportér Halftrack M2 a M3, těžký tahač Diamond T98, nákladní vozidlo Ward LaFrance, sanitu, jeepy nebo Ben Hur cisternu. V několika automobilech v čele konvoje jeli příbuzní amerických a belgických veteránů, na vozidlech vezli fotky svých otců a dědů, dojatě přitom sledovaly davy mávajících. 

Nad hlavami návštěvníků prolétla historická letadla Classic Trainers – dvouplošník Boeing 75 Stearman North American, Harvard Mk. II a P-51 Mustang, která vzlétla z letiště v Líních. Část konvoje dorazila na náměstí Republiky po poledni na zaplněné náměstí v čele se souborem písní a tanců JISKRA. Celé nedělní odpoledne se na náměstí Republiky konal doprovodný kulturní program. 

Třídenní slavnosti uzavře v pondělí 6. května hlavní vzpomínkový akt Díky, Ameriko! Začíná v 18:00 hodin.

Fotogalerie
Vizovické Trnkobraní 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 05.05.2024 18:370 +
 
Hrady.cz - letní kulturní festival 2024

Hlavní zprávy

 

Hrady.cz - letní kulturní festival 2024