Všechny barvy pohádky. Plzeň žije uměním ilustrace

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni pořádá na konci října již druhý ročník mezinárodního sympozia ilustrace a animované tvorby.

potisk adapt print

Na Jiří Trnka International Symposium 2022 se sjedou odborníci z celého světa, aby zde sdíleli své zkušenosti a znalosti s českými výtvarníky a studenty uměleckých oborů. Stranou však nezůstane ani široká veřejnost. Pro tu si organizátoři připravili hned pět zajímavých výstav na téma pohádek z celého světa.

Už 21. září se návštěvníkům otevřely výstavní prostory Velké synagogy, Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje a Muzea loutek v Plzni, ve kterých je možné zhlédnout práce studentů i významných ilustrátorů. Nejen dětští návštěvníci si tu mohou prohlédnout ilustrace, komiksy, plakáty, papírové objekty či dioramata. Výstavy zde potrvají do 31. října.

„Plzeňský rodák a světoznámý výtvarník Jiří Trnka zasáhl svou ilustrační a filmovou tvorbou hned několik generací dětí u nás i v zahraničí. V letošním roce si připomínáme 110. výročí jeho narození. Na veřejnost, rodiče, učitele i děti tak během sympozia čeká množství pohádkových ilustrací, komiksů, divadélek a malých papírových plastik, které se mohou stát inspirací pro některého budoucího světoznámého výtvarníka,“ uvádí Renáta Fučíková, umělecká ředitelka Jiří Trnka International Symposium 2022.

Galerie Ladislava Sutnara v Riegrově ulici bude od 24. října do 5. listopadu hostit výstavu tří laureátů historicky první Ceny Jiřího Trnky, přičemž vernisáž výstavy proběhne ve středu 26. října. A konečně Galerie Inkubátor, která se nachází v přízemí budovy Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara, nabídne od 25. října do 4. listopadu výstavu studentských prací ateliérů ilustrace.

Sympozium, jež se svolením umělcovy rodiny nese jméno Jiřího Trnky, připomíná umělecký odkaz významného plzeňského rodáka, který zanechal nesmazatelnou stopu v oblasti ilustrace a animovaného filmu a svým novátorským přístupem stále inspiruje nové následovníky. Součástí letošního ročníku bude i historicky první udílení Cen Jiřího Trnky za mimořádný výtvarný a teoretický přínos.

Fotogalerie
weby uniweb zprávy

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Voices of Hollywood

Hlavní zprávy

 

Renault Captur - Renault bez čekání
uniweb weby