Vychází komiksová kniha o osvobození Roll Out the Barrels

Konec druhé světové války v Plzni a na západě Čech vůbec, jedenáct příběhů jako mozaika dnů z jara 1945 a nejen z něj.

weby na míru UNIWEB

To obsahuje komiksová kniha Roll Out the Barrels, která vychází symbolicky 6. května, v den 75. výročí konce války v Plzni. Vydává ji Post Bellum, o.p.s., pobočka Paměť národa Plzeňský kraj. Komiksy jsou dílem studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni a vydání podpořilo Velvyslanectví USA v Praze. Kniha je zároveň oslavou třiceti let, kdy si západ Čech může opět svobodně připomínat, kdo ho doopravdy osvobodil.

„Ze vzpomínek pamětníků zaznamenaných v databázi Paměť národa jsme vybrali rozmanité střípky, které skládají dohromady křehkou mozaiku, jež nemá ambice stát se kronikou plnou faktů. Položili jsme vedle sebe vzpomínky z Plzně i z venkova, vzpomínky Čechů i amerických a belgických vojáků. A nezůstalo jen u vzpomínek na konec války. Naopak: koncem války to vlastně jen začíná. Kinematograf paměti se točí dál a přidává střípky z let padesátých, šedesátých i osmdesátých,“ říká ředitelka Paměti národa Plzeňský kraj Markéta Čekanová. 

V knize je například příběh amerických veteránů Earla Ingrama, Jamese Duncana a George Thompsona či belgického vojáka Louise Gihoula, ale také Čechů v řadách spojeneckých vojsk, Petera Mayera a Jaroslava Kroba. Vzpomínky Jaroslava Běla pak čtenáře vezmou do Přeštic, do domu, kde po osvobození bydlela skupinka amerických vojáků. S Pěvuší Kohoutovou se zase dostanou na Chodsko a mezi americkými vojáky se objeví i jeden Čech. 

Tvorby komiksů se chopili studenti SUTNARKY Kateřina Buriánková, Katarína Rybárová, Karolína Vilímovská, Lucie Dynterová, Philip Ward, Tomáš Pánek, Lenka Košutová, Tomáš Vrba, Ondřej Malina, Katsiaryna Karolik a Thao Nguyen Nguyen Ba. Práce na komiksech pro ně znamenala seznámit se hlouběji s událostmi konce války, se zbraněmi, uniformami, dobovou módou a dalšími reáliemi. Každý z nich napsal pro knihu i pár vět o tom, jak na svém příběhu pracovali a co jim jeho zpracování dalo. 

„Studenti jsou ti, kdo budou jednou v čele různých institucí, firem a společností ovlivňovat veřejné dění. To, že se podílejí na projektech, které je vtahují hlouběji do naší i světové historie, považuji za nesmírně cenné a prospěšné nejen pro ně osobně, ale právě i pro naši společnost,“ říká rektor ZČU Miroslav Holeček. 

„SUTNARKA, jak říkáme naší Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara, vede své studenty nejen k tomu, aby byli excelentní ve svých oborech, ale také k pochopení svého poslání. K výjimečnému nadání a výjimečnému vzdělání patří také výjimečná zodpovědnost za stav mysli společnosti, ve které žijeme. Kniha, kterou s Pamětí národa představujeme, dokládá, že svoji misi naplňujeme. Jsem hrdý na práci studentů a pedagogů a děkuji všem za to, co pro zachování paměti národa dělají,“ uvedl děkan Josef Mištera.
„Earl Ingram by mohl být vzorem pro kdekoho, je to voják skutečně ocelových nervů, s rychlým rozhodováním, a přitom pln diplomatického taktu. Bůh ví, co by se bez něj na oné demarkační linii mezi dvěma armádami s problematickou spojeneckou politikou tehdy stalo. Budu se modlit, aby byl plukovníku Ingramovi u posledního soudu jeho vojenský počin připočten k dobrým skutkům, a on se tak skrze ně a na přímluvu Panny Marie mohl jednoho dne společně se svou rodinou navždy radovat v Nebesích,“ napsal například Philip Ward, který kreslil příběh nejznámějšího z amerických veteránů.

Kniha Roll Out the Barrels byla podpořena grantem Velvyslanectví USA v Praze a je od 6. května k dostání v e-shopu Paměti národa.

Fotogalerie
výkup škodovek auto cb

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
výkup škoda auto cb

Hlavní zprávy

 

čez zprávy CEZ pomahej pohybem
uniweb weby