Vzpomínky pamětníků z kraje ožijí díky reportážím studentských týmů

V úterý 28. 2. od 17 hodin se v prostorách Kinonekino v Plané u Mariánských Lázní uskuteční slavnostní prezentace projektu Příběhy našich sousedů, který přibližuje vzpomínky pamětníků z Plzeňského kraje.


Těch, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století.

Do projektu Příběhy našich sousedů se zapojilo celkem 5 týmů. Pod vedením svých učitelů zaznamenali pamětnická vyprávění studenti z Gymnázia Plasy a z Gymnázia Luďka Pika v Plzni a žáci ze ZUŠ Planá a ZŠ Planá. V průběhu několika měsíců studenti a žáci nejprve natáčeli vyprávění místních pamětníků a dohledávali dokumentární materiály k jejich příběhům. Ze shromážděných podkladů pak vytvořili vlastní dokumentární díla, která odborné i široké veřejnosti představí právě na slavnostní prezentaci v posledním únorovém dnu.

Diváci se seznámí například s příběhem Hany Moravcové. Doubravecká rodačka, jejíž rodině komunistický režim v 50. letech sebral veškerý majetek. Během akce Kámen pak StB na falešných hranicích zatkla a věznila jejího otce a znemožnila Haně studium v Čechách i v zahraničí. Uslyšíte příběh o útlaku a bezmoci ale také odvaze se nevzdat a jít dál. Právě odvaha je v životě Hany Moravcové, významné reprezentantky ve volejbale, všudypřítomná.

V rámci slavnostního odpoledne odborná porota posoudí zpracovaná dokumentární díla i jejich prezentace před publikem. Prezentace je přístupná veřejnosti. Jednotlivé reportáže pak budou k poslechu na vlnách Českého rozhlasu Plzeň.

K lednu 2022 se do projektu Příběhy našich sousedů zapojilo na 8 500 žáků a studentů z téměř tisíce škol po celé České republice, kteří zdokumentovali či dokumentují celkem 1 900 pamětnických příběhů. Naším cílem není zapojit jen elitní školy a nejnadanější žáky, ale naopak zpřístupnit touto formou moderní dějiny co nejširšímu okruhu čtrnáctiletých a patnáctiletých žáků a studentů. Žákovské dokumenty jsou dostupné na webu www.pribehynasichsousedu.cz.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Nový Superb

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka