Vzpomínky pamětníků z Plzně ožijí díky audio a video reportážím žáků ZŠ

Ve úterý 22. června od 15 hodin se v prostorách Staré synagogy uskuteční slavnostní prezentace projektu Příběhy našich sousedů.

weby uniweb

Dětem přibližuje vzpomínky pětice proslulých i méně známých pamětníků z Plzně, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, které se odehrály na území České republiky.

Do projektu Příběhy našich sousedů, který se v Plzni konal letos popáté, se zapojilo celkem pět žákovských týmů ze tří základních škol. Pod vedením svých učitelů zaznamenali pamětnická vyprávění žáci z 26. ZŠ Skupova, 11. ZŠ Baarova a 34. ZŠ Gerská. V průběhu čtyř měsíců žáci nejprve natáčeli vyprávění místních pamětníků a dohledávali dokumentární materiály k jejich příběhům. Ze shromážděných podkladů pak vytvořili vlastní dokumentární díla, která odborné i široké veřejnosti představí právě na slavnostní prezentaci v posledních červnových dnech. Mezi pamětníky, jejichž osudy děti zpracovávaly, je podle regionální koordinátorky pořádající společnosti Post Bellum Simony Vokounové velmi zajímavá skladba osobností, a to od hrdého výrobce tradičních hudebních nástrojů, přes plzeňské starousedlíky až po příběhy válečných sirotků.

Děti zpovídaly například nejstaršího člena plzeňského Svazu bojovníků za svobodu Jana Jandu, který jako půlroční dítě přišel o oba rodiče. Podíleli se totiž na protifašistickém odboji, a to je stálo život. Další osobností, jejíž osudy děti sledovaly byl Jaroslav Bošek, který v současní době pracuje jako školník na základní škole. Před tím však prožil nelehké období povinné vojenské služby na hranicích s Německem. Nebo například Jaromír Konrády, pokračovatel rodinné tradice výroby hudebních nástroj, jako jsou dudy či fanfrnoch. Tradiční postupy se zachovaly jen díky jeho nezdolné povaze a lásce k řemeslu i muzice.

V rámci slavnostního odpoledne odborná porota ve složení Daniela Tunklová (novinářka), Antonín Kolář (historik), Michal Chocholatý (pedagog) posoudí zpracovaná dokumentární díla žáků i jejich prezentace před publikem. Prezentace, která proběhne ve Staré synagoze, na adrese Smetanovy sady 80/05 je přístupná veřejnosti.

O PROJEKU:
K lednu 2021 se do projektu Příběhy našich sousedů zapojilo na 7 500 žáků a studentů z téměř tisíce škol po celé České republice, kteří zdokumentovali či dokumentují celkem 1 800 pamětnických příběhů. Naším cílem není zapojit jen elitní školy a nejnadanější žáky, ale naopak zpřístupnit touto formou moderní dějiny co nejširšímu okruhu čtrnáctiletých a patnáctiletých žáků a studentů. Žákovské dokumenty jsou dostupné na webu www.pribehynasichsousedu.cz.


james bond net concert

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Loop Jazz CLub

Hlavní zprávy

 

čez zprávy CEZ pomahej pohybem
uniweb weby