Zahraničí oceňuje plzeňskou výstavu o Věře Běhalové, rodný Prostějov uděluje cenu

Výstava o zachránkyni plzeňských Loosových interiérů, Věře Běhalové, zaujala nejen Plzeňany, obsah expozice ocenili i Loosovští badatelé ze zahraničí.

weby na míru UNIWEB

Navíc, po Plzni, kde letos v lednu získala Věra Běhalová in memoriam významné ocenění, Plaketu města Plzně, se při příležitosti kunsthistoriččiných nedožitých 100. narozenin přidává i rodný Prostějov:

Zastupitelstvoměsta Prostějova udělilo na svém zasedání 14. 6. 2022 jednu z Cen města Prostějova za rok 2021 in memoriam také právě Věře Běhalové. Aktuální výstavu Věra – 100 v mázhauzu plzeňské radnice bude možné navštívit již jen do čtvrtka 23. 6. 2022. Do budoucna má o uspořádání této výstavy zájem například Brno.

Yoshio Sakurai, profesor architektury z Tokijské univerzity navštívil Českou republiku již několikrát. Plzeňské Loosovy interiéry má pečlivě prostudovány, zabýváse totiž se svými studenty i tvořením modelů Loosových interiérů a realizací z celého světa. K obsahu výstavy se vyjádřil: „Díky za precizní informace. Znal jsem jméno Věry Běhalové jako významné Loosovské badatelky, obzvláště pokud šlo o švýcarskou vilu Karma.Nyní díky výstavě vím prakticky vše o její činnosti spjaté s plzeňskými Loosovými interiéry“.

Věru Běhalovou zmínil ve své doktorské práci také peruánský architekt a badatel, nyní působící ve Vídni, Max Moya, takže i on byl současnou plzeňskou výstavou velicepotěšen.

Profesorka Leslie van Duzer, působící v Kanadě, a spoluautorka zásadní knihy Adolf Loos: Dílo v Českých zemích, k expozici napsala: „Je to velice milé, že připomínátevýročí Věry Běhalové, která významně přispěla k objevení plzeňských Loosových interiérů. Gratuluji k výstavě!“

Výstavu, představující životní etapy kunsthistoričky evropského významu Věry Běhalové, která ve druhé polovině 60. let 20. století působila také v Plzni, připravilspolek Plzeňský literární festival. Výstava představuje touhu mladé Věry Běhalové po studiu kunsthistorie, nemožnost naplnění tohoto snu jak během druhé světové války tak po nástupu komunistů k moci v roce 1948, sedmiletou anabázi nejhoršími ženskými lágryv Československu za účast na katolickém protikomunistickém odboji, dokumentaci plzeňských Loosových interiérů, emigraci i významnou činnost v zahraniční i České republice po roce 1989. (dr)

NetConcert Bobby Shew

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Reviens Bébel!

Hlavní zprávy

 

NetConcert Brecker Brothers Band Reunion
uniweb weby