Na pozadí probíhajícího soudního sporu o práva na postavičky loutek Spejbla a Hurvínka proběhne v Plzni 25.ročník festivalu Skupova Plzeň. Jde o bilanční přehlídku českého profesionálního loutkového divadla. Kromě domácích souborů se představí i čtveřice zahraničních hostů.
Od pátku 11. do 15.června proběhne v Plzni jubilejní 25.ročník festivalu českého profesionálního loutkového divadla Skupova Plzeň. Letos nabídne velmi bohatý program.
Představení se budou odehrávat na sedmi scénách – kromě divadla Alfa to bude například proluka v Křižíkových sadech, nádvoří plzeňského pivovaru nebo stejný prostor Národopisného muzea na náměstí Republiky. I letos do Plzně přijedou loutkáři z Japonska.
Přehlídka nabídne řadu atraktivních představení. Jde především o produkci zahraničních hostů z Maďarska, Slovenska a Velké Británie.
25.ročník Skupovy Plzně se uskuteční na pozadí probíhajícího soudního sporu o Skupovo autorství postaviček loutek Spejbla a Hurvínka. Plzeňský Městský ústav sociálních služeb se stal vlastníkem autorských práv na loutky tak, že dědicové manželů Skupových odkázali veškerá absolutní autorská práva po Skupovi a jeho manželce ústavu notářským zápisem z roku 1989. Důvodem žaloby bylo to, že Divadlo Spejbla a Hurvínka platilo ústavu jen nízké tantiémy a to jen za hru Hurvínek mezi Broučky a už ne třeba za užívání loutek. Navíc si divadlo bez vědomí ústavu nechalo na figurky zaregistrovat ochrannou známku. V prvním kole soud žalobu ústavu zamítl. Ten se proti rozsudku odvolal a spor se dál řeší.
Ředitel Skupovy Plzně Jiří Koptík si nemyslí, že by ale mohl nějak ohrozit samotný festival.