Zklidnění Americké třídy se posouvá

Po frekventované Americké třídě v centru Plzně budou moci nadále jezdit automobily a ne pouze trolejbusy, jak navrhovalo předchozí vedení radnice.


Po frekventované Americké třídě v centru Plzně budou moci nadále jezdit automobily a ne pouze trolejbusy, jak navrhovalo předchozí vedení radnice. Zklidnění ulice, které mělo přijít město ve dvou letech na 150 milionů korun a práce na něm měly začít už letos, se posouvá nejdříve na jaro 2008. Zastupitelé se dohodli, že městské útvary prozkoumají jiné varianty regulace dopravy, které by také odlehčily centru, řekl technický náměstek primátora Jiří Uhlík (ODS).
"Zhruba 70 milionů korun, vyčleněných na příští rok, si ale schováme a nepoužijeme je na žádnou jinou akci," dodal.
Pokud by se na Americké třídě od Škroupovy ulice po křižovatku U Mrakodrapu zakázalo jezdit automobilům, zahltily by sousední Kopeckého sady. Uhlík proto navrhuje zklidnit rovnoběžnou silnici v sadech od Jungmannovy ulice k Divadlu J. K. Tyla, která by tak byla otevřena pouze pěším, podobně jako nedaleká Smetanova ulice. "Musíme to ale nejprve projednat s dopravními inženýry a odbornými útvary," dodal.
Připravený projekt nechá město předělat, což bude znamenat zhruba roční zpoždění. Dosavadní varianta počítala také s kruhovým objezdem pro automobily a trolejbusy místo dosavadní křižovatky U Mrakodrapu.
Návrh vytvořit na Americké mezi Škroupovou ulicí a Mrakodrapem pěší zónu odmítá policie. Požaduje, aby celá Americká zůstala průjezdná. V opačném případě by výrazně vzrostl provoz v rovnoběžné ulici U Trati.
Proti zákazu vjezdu aut na Americkou je také zastupitel za ČSSD Jiří Bis. "Proč hnát auta Kopeckého sady kolem Měšťanské besedy a na náměstí," řekl. Malý a úzký kruhový objezd je podle něj pro trolejbusy nevhodný.
"Jsem stále pro variantu zklidnění Americké. Současný návrh ale musíme přeprojektovat kvůli návaznostem na okolní dopravní stavby, tedy i na ty, které se v Plzni plánují," řekl ekonomický náměstek primátora Vladimír Duchek (Pravá volba pro Plzeň).
Zastupitelstvo dnes rozhodlo zrušit zadávací řízení na realizaci první etapy stavby Americké třídy. Odborným útvarům města zadalo zpracovat a projednat návrh nové koncepce řešení a zajistit úpravu projektu. Teprve poté město znovu zahájí zadávací řízení na rekonstrukce hlavního tahu.


Vizovické Trnkobraní 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
15.12.2006 15:200 +
 
Hrady.cz - letní kulturní festival 2024

Hlavní zprávy

 

Hrady.cz - letní kulturní festival 2024