Zlatého ledňáčka si z Plzně odvezly Pusinky

Zlatí ledňáčci už mají majitele. Statutární ceny 20. ročníku filmového festivalu Finále Plzeň byly vítězům soutěžních kategorií celovečerních a dokumentárních filmů předány v přímém televizním přenosu z plzeňské Besedy na programu ČT2. Ceny z dílny plzeňského výtvarníka Františka Bálka získal film PUSINKY (r. Karin Babinská) a dokument MARCELA / Marcela (r. Helena Třeštíková).


Zlatí ledňáčci už mají majitele. Statutární ceny 20. ročníku filmového festivalu Finále Plzeň byly vítězům soutěžních kategorií celovečerních a dokumentárních filmů předány v přímém televizním přenosu z plzeňské Besedy na programu ČT2. Ceny z dílny plzeňského výtvarníka Františka Bálka získal film PUSINKY (r. Karin Babinská) a dokument MARCELA / Marcela (r. Helena Třeštíková). V první kategorii se letos o vítězství ucházelo dvacet snímků, ve druhé osmadvacet.

O vítězi v hlavní kategorii celovečerních hraných filmů rozhodla pětičlenná mezinárodní porota v čele s herečkou Ivou Janžurovou. Dalšími členy poroty byli generální ředitel European Audiovisual Entrepreneurs Alan Fountain (Velká Británie), producent Danijel Hočevar (Slovinsko), filmový kritik a novinář Bojidar Manov (Bulharsko) a slovenský filmový odborník Peter Dubecký.

Předsedkyní poroty dokumentárních filmů byla producentka Jana Cisar, spolu s ní soutěžní snímky hodnotili scenáristka a režisérka Kristiina Davidjants (Estonsko) a režisér a producent Robert Kirchhoff (Slovensko).

Předána byla i čtyři nestatutární ocenění. Festival Finále udělil Cenu za významnou podporu české kinematografie v zahraničí ROBERTU RICHTEROVI, členu výběrové komise MFF v San Sebastianu.

Diváckou cenu pro nejlepší film na základě hlasování návštěvníků festivalu získal film PRAVIDLA LŽI (r. Robert Sedláček) a Cenu MF Dnes pro nejlepší herecký výkon podle čtenářů MF Dnes obdržela EVA HOLUBOVÁ za roli ve filmu Účastníci zájezdu. Mezinárodní porota celovečerních filmů udělila Ocenění za mimořádný filmový počin filmu …A BUDE HŮŘ (r. Petr Nikolaev) a cenu vypsala i Asociace českých filmových klubů – na základě hlasování filmových klubů ji získává snímek PRAVIDLA LŽI (r. Robert Sedláček).

Slavnostního předávání cen se zúčastnili herci Božidara Turzonovová a Jan Kačer, režiséři Václav Vorlíček a Ladislav Smoljak.Na slavnostní zakončení navazuje přímý přenos pořadu České televize Noc s Andělem – tentokrát z Anděl Music Baru, začátek ve 22.50 hod.

STATUTÁRNÍ CENYZlatý ledňáček pro nejlepší celovečerní film
uděluje mezinárodní porota soutěže celovečerních filmů

PUSINKY / DOLLS (r. Karin Babinská)Zlatý ledňáček pro nejlepší dokumentární film
uděluje mezinárodní porota soutěže dokumentárních filmů

MARCELA / Marcela (r. Helena Třeštíková)


NESTATUTÁRNÍ CENYCena za významnou podporu české kinematografie v zahraničí
cenu uděluje festival Finále

ROBERTU RICHTEROVI, členu výběrové komise MFF v San Sebastianu


Divácká cena pro nejlepší film
cena je udělena na základě hlasování návštěvníků festivalu

PRAVIDLA LŽI / Rules of Lies (r. Robert Sedláček)


Cena MF Dnes pro nejlepší herecký výkon
cena je udělena na základě hlasování čtenářů MF Dnes

EVA HOLUBOVÁ za roli ve filmu Účastníci zájezdu / Holiday MakersOcenění za mimořádný filmový počin

Uděluje mezinárodní porota soutěže celovečerních filmů

…A BUDE HŮŘ / It Gonna Get Worse (r. Petr Nikolaev)Cena AČFK
Uděluje Asociace českých filmových klubů na základě hlasování filmových klubů

PRAVIDLA LŽI / Rules of Lies (r. Robert Sedláček)


Marketa Lazarová

Sobotní večer v kině Elektra patřil filmu, který mnozí považují za vůbec nejlepší české filmové dílo. Projekci Markety Lazarové uvedl Tomáš Baldýnský, který divákům připomněl, že letos v listopadu uplyne 40. výročí od natočení filmu. Rovněž poukázal na úsilí, se kterým se bezmála dva roky snaží, aby film vyšel na DVD. Svým způsobem se tato aktivita vydařila. DVD Marketa Lazarová bude letos vydáno. Nikoliv však v Čechách, ale v Londýně.

Středoevropská sekce

Předáním cen plzeňské Finále nekončí. Tradicí se kromě přidaných projekcí stává víkendový bonus, který uvádí středoevropské filmy. Filmový publicista Radovan Holub letos nachystal jedenáct zahraničních snímků, které byly s úspěchem uváděny na festivalech v různých evropských zemích, ale také třeba v Izraeli. Diváci mohou shlédnout snímky ze Švýcarska, Maďarska, Polska i zemí bývalé Jugoslávie. Hostem sobotní večerní projekce v kině Beseda byl švýcarský režisér Lionel Baier, který zde uvedl svůj snímek Jako zloději.

Program na neděli 29. 4.

Plzeň

Elektra – velký sál

17.30h – Obsluhoval jsem anglického krále, r: J. Menzel.

19.30 h – Vratné lahve

Kino Beseda

10.30h – Go West, r: A. Imamovič;

12.15h – Exit, r: F. Melgar;

15.30h – Iné svety, r:M.Škop;

17.30h – We Feed the World / Krmíme svět, r:E.Wagenhofer;

19.30h – Moartea domnului Lazarescu / Smrt pana Lazarescu, r: C. Puiua
weby uniweb

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 29.04.2007 08:530 +
 
clio auto cb

Hlavní zprávy

 

čez zprávy 2018
seo uniweb