Změna pro Plzeň i Zelení podporují referendum o hazardu

Změna pro Plzeň se rozhodla podpořit podpisovou akci TOP 09 za vyhlášení referenda o zákazu heren a hracích automatů v Plzni. Změna pro Plzeň v minulých měsících organizovala petiční akci proti hernám a hracím automatům a vymohla si projednání zákazu heren zastupitelstvem města Plzně. Jak se ale uká...


Změna pro Plzeň se rozhodla podpořit podpisovou akci TOP 09 za vyhlášení referenda o zákazu heren a hracích automatů v Plzni. Změna pro Plzeň v minulých měsících organizovala petiční akci proti hernám a hracím automatům a vymohla si projednání zákazu heren zastupitelstvem města Plzně. Jak se ale ukázalo, plzeňští zastupitelé nejsou ochotni herny v Plzni výrazně omezit. Referendum je tak podle Změny pro Plzeň jedinou cestou jak hazard v Plzni skutečně zregulovat. Pokud má být referendum myšleno opravdu vážně, musí se podle Změny pro Plzeň konat současně s komunálními volbami, kdy je jediná šance, aby se referenda zúčastnil zákonem požadovaný minimální počet občanů a referendum se nestalo jen předraženou anketou.
„Rozhodli jsme se podpořit TOP 09 ve snaze o vyhlášení referenda. Jsou témata, na kterých by měly všechny strany v Plzni spolupracovat, a jedním z nich je bezpochyby omezení hazardu. Navíc Změna pro Plzeň a TOP 09 jsou jediné dvě strany v Plzni, které požadují omezení hazardu dlouhodobě. Lišíme se pouze v intenzitě, kdy my od počátku prosazujeme úplný zákaz heren a automatů včetně automatů v kasinech,“ říká k tomu Renata Zoubková ze Změny pro Plzeň.
Změna pro Plzeň na dubnovém zastupitelstvu předložila návrh na přijetí vyhlášky, která by zakázala herny a hrací automaty na celém území města Plzně. Tento návrh podepsalo téměř tisíc Plzeňanů. Zastupitelé se mu však věnovali pouze několik minut na konci svého jednání a návrh zamítli.
„Od počátku tvrdíme, že referendum je až ta poslední možnost jak dosáhnout zákazu heren a hracích automatů v Plzni. Proto jsme nejdříve spustili petici, kterou podepsalo více než 1100 Plzeňanek a Plzeňanů, poté jsme na problém několik měsíců upozorňovali a nakonec si vymohli projednání vyhlášky v městském zastupitelstvu. Poslední jednání zastupitelstva ovšem ukázalo, že současní zastupitelé hazard v Plzni prostě omezovat nechtějí, jinak si nelze vysvětlit změnu rozhodnutí z loňského září a navrácení kasin do středu Plzně a pouze kosmetické snížení počtu 130 heren na 120,“ říká Martin Marek, ze Změny pro Plzeň.
Členové Změny pro Plzeň mají zkušenosti s organizováním loňského referenda proti OC Corso, kdy se referendem podařilo zabránit stavbě obřího nákupního centra. Šlo o historicky první úspěšné referendum v krajském městě v České republice vůbec. Zmocněncem přípravného výboru byl tehdy právě Martin Marek, který k tomu říká: „Loni jsme spolu s Plzeňany ukázali, že umíme zorganizovat i tak velkou věc, jako je místní referendum a proto si myslím, že by bylo nejlepší, pokud by zastupitelé referendum raději vyhlásili sami. Pokud ale bude třeba, jsme připraveni TOP 09 s vyhlášením referenda pomoci a nabídnout jim naše síly i zkušenosti tak, aby se referendum konalo spolu s termínem podzimních voleb do zastupitelstva. Je jasné, že se budou někteří politici snažit referendum vyhlásit například na červen, či na prázdniny tak, aby referendum nebylo platné, anebo záměrně změnit otázky.“
To se potvrdilo už na posledním jednání, kde červnový termín referenda navrhovali zastupitelé Občanů.cz a také někteří zastupitelé ČSSD a ODS. „Po naší zkušenosti, kdy musel referendum za zastupitele vyhlašovat až krajský soud, jsme si vědomi celé řady triků, kterými se mohou zastupitelé snažit referendu zabránit. Budeme je proto pečlivě sledovat a informovat veřejnost o tom, kdo se snaží referendum zmařit,“ uzavírá Martin Marek

Referendum proti hazardu podporují i Zelení.
Plzeňští zelení vítají záměr TOP 09 zorganizovat petici k referendu o zákazu hazardu v Plzni. Boj proti hazardu je jednou z důležitých agend Strany zelených (SZ). Místní organizace SZ v řadě měst České republiky iniciovaly opatření proti hazardu. Z poslední doby lze jmenovat referendum vyvolané na Praze 8, na němž se podíleli i místní zelení a které bylo zmařeno nízkou volební účastí, protože radniční koalice ODS, TOP 09 a KSČM je vypsala na nevhodný termín. Zelení sbírají podpisy pro vyvolání referenda o zákazu hazardu také na Praze 7 nebo Praze 1. Už dříve prosadili zelení zastupitelé zákaz výherních automatů na území tří městských částí v Brně.
„My v Plzni nahlížíme na hazard podobně jako naši zelení kolegové jinde v ČR. Kampaň Plzeň bez hazardu, která prozatím uvázla na tom, že zastupitelé nepřijali její návrh na vyvolání referenda, byla vlastně původně kampaní plzeňských zelených a členové SZ v Plzeňském kraji jsou mezi signatáři petice. Teď před volbami se však v Plzni tohoto tématu chopila celá řada politických subjektů, takže není nutné, abychom se na to zaměřovali jako na svou prioritu,“ říká Petr Moravec, předseda zelených v Plzni.
Aktuálně nejdůležitější z těchto iniciativ je záměr plzeňské organizace TOP 09, která po neúspěchu svého návrhu regulace hazardu na posledním Zastupitelstvu města Plzně ohlásila záměr zorganizovat sběr podpisů pro vyvolání referenda z podnětu občanů města.
„Snahu TOP 09 o regulaci hazardu vítáme. Jakkoli my zelení máme řadu výhrad vůči parlamentní politice TOP 09 a její někdejší vládní činnosti – nezapomínejme, že to byl právě bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, kdo regulaci heren účinně bránil – nejsme ideologicky zaslepení. Toto není parlamentní politika, nýbrž komunální otázka, a my jsme připraveni podpořit každé rozumné a pro Plzeň prospěšné opatření. A návrh TOP 09, na rozdíl třeba od účelového protinávrhu Občanů.cz, takový je,“ dodává Petr Moravec.
Navzdory alarmujícím statistikám o četnosti heren v ČR, která vysoce převyšuje hodnoty v jiných členských zemích EU i státech mimo EU, i prokázaným negativním dopadům hazardu místní zastupitelstva v ČR i čeští zákonodárci snahám o omezení hazardu spíše brání. Mezi obvyklé argumenty patří neověřitelná tvrzení, že zákaz legálních heren by vedl k nekontrolovatelnému nárůstu heren nelegálních, nebo že daňové odvody z heren jsou nenahraditelným příjmem pro obecní rozpočty nebo podporu sportu.
„Je třeba si ale uvědomit, že hazard není individuální psychologický problém kompenzovaný daňovými odvody, nýbrž sociálně patologický fenomén s širokým dopadem v podobě drobné kriminality, sociálního vyloučení gamblerů a jejich rodin nebo v neposlední řadě zpustnutí městského prostoru. Samotný zákaz heren je pouze jedním – tím nejefektnějším – krokem k řešení problému, které si vyžaduje i složitější a mediálně méně vděčná systémová opatření jako zavedení rozumné koncepce sociálního bydlení nebo
urbanistické koncepce. K tomu se ale v dosavadních plzeňských zastupitelstvech nikdo neměl,“ říká Tomáš Hirt, kandidát Strany zelených do Evropského parlamentu.Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 14.05.2014 08:250 +
 
Nový Superb

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka