V Zoo Plzeň se po dvouleté pauze vylíhla dvě mláďata jeřábů bělošíjích. První vyšlo z vejce 14. června, druhé o dva dny později. Jde o druhé úspěšné hnízdění po sérii neoplozených snůšek. Mláďata prospívají a patří do evropských chovných programů.
Plzeň má v těchto dnech další důvod k radosti. V plzeňské zoologické zahradě se po dvouleté pauze vylíhla dvě mláďata jeřábů bělošíjích. První mládě vyšlo z vejce v neděli 14. června, druhé o dva dny později. Pro Zoo Plzeň jde teprve o druhé úspěšné hnízdění po sérii neoplozených snůšek.
Chovatelé hlásí, že obě mláďata prospívají. Podle ošetřovatelů se o ně rodiče starají prakticky nepřetržitě. Návštěvníci je při troše štěstí mohou spatřit v expozici mezi levharty čínskými a nosorožci indickými, kde se rodina drží pohromadě.
Jeřáb bělošíjí pochází z východní Číny a Mongolska. Ve volné přírodě vyhledává především bažiny a okolí řek; právě úbytek mokřadů patří mezi hlavní hrozby, které tento druh v posledních desetiletích oslabují.
Odborníci ho řadí mezi ohrožené druhy. Na Červeném seznamu IUCN je jeřáb bělošíjí hodnocen jako zranitelný. Odhady hovoří o populaci přes 11 tisíc jedinců, v některých oblastech se ale počty snižují.
Jeřábi dospívají zhruba ve dvou až třech letech. Samice obvykle snáší dvě vejce. Na snůšce se střídají oba rodiče a na vejcích sedí přibližně 30 až 40 dní. Typické je i jejich „čapí“ létání, kdy drží natažený krk i nohy.
V Česku je jeřáb bělošíjí k vidění jen v několika zoologických zahradách. Chov v Evropě probíhá v koordinovaných programech, které mají udržet záložní populaci a zajistit dlouhodobou kondici druhu.
Ochrana jeřábů bělošíjích se netýká jen ptáků samotných, ale i krajiny, v níž žijí. Ztráta mokřadů, změny vodního režimu a tlak na zemědělskou půdu ovlivňují počet párů, které úspěšně vyvedou potomstvo. Na některých zimovištích se navíc ptáci koncentrují na malé ploše, což je činí zranitelnějšími při šíření nemocí nebo při náhlých změnách prostředí.
Mláďata z Plzně tak zapadají do širší mozaiky chovu a ochrany druhu. Některé české zoologické zahrady se kromě chovu zapojují i do projektů, které mají pomoci návratu jeřábů do vybraných lokalit v Asii.