Zoo v Plzni má nový africký dům

Zděná stavba za 14,5 milionu korun založená na 29 šestimetrových pilotech, která umožňuje přepouštění jednotlivých zvířat, odstartuje novou etapu chovu afrických kopytníků v Plzni. Objekt, jenž nahradil staré nevyhovující dřevěné stáje, je prvním z uceleného komplexu tří pavilonů určených dále pro chov žiraf, nosorožců a antilop indických.

Cílená propagace v Plzni

Zděná stavba za 14,5 milionu korun založená na 29 šestimetrových pilotech, která umožňuje přepouštění jednotlivých zvířat, odstartuje novou etapu chovu afrických kopytníků v Plzni. Objekt, jenž nahradil staré nevyhovující dřevěné stáje, je prvním z uceleného komplexu tří pavilonů určených dále pro chov žiraf, nosorožců a antilop indických. Řekl to mluvčí zoo Martin Vobruba.
Rozměr nového pavilonu je 38 krát 14,6 metru. V severní obvodové zdi se nacházejí skleněné průhledy do expozic. "Při jižní zdi jsou naopak umístěny chovatelské boxy, které umožní přepouštět jednotlivá zvířata a dále zvíře odblokovat v případě, že je nutné ho ošetřit, rodí nebo je agresivní," vysvětlil stavař Miroslav Adamec. Součástí objektu, na jehož výstavbu přispělo město Plzeň a Plzeňský kraj dohromady více než 12,8 milionu korun, jsou i venkovní předvýběhy.
Kvůli dalším přestavbám jsou nyní do nových boxů nastěhovaná nejen africká, ale i asijská zvířata. "V pavilonu máme chovnou skupinu ovcí somálských, antilop jeleních, dva samce přímorožce šavlorohé, nově buvolce běločelé, čápy marabu, jeřáby královské a zoborožce kaferského," vyjmenovala zooložka Jolana Bezděková.
Ve výbězích návštěvníci uvidí hřebce zebry Chapmannovy, timorské jeleny, vodušky červené, pštrosy dvouprsté a chovnou skupinu pelikánů bílých. "V původních posledních dvou stájích zůstaly antilopy losí a bahenní antilopy sitatungy. V sousedství nového domu vznikne ještě výběh pro africké domácí druhy kopytníků, tedy skot watusi a ovce a kozy kamerunské," dodala Bezděková.
Díky novému zázemí se chce zoo pokusit dopárovat buvolce běločelé a získat pár chocholatek modrých. Počítá i s rozšířením chovu zeber Chapmannových. "Klisny k našemu osvědčenému hřebci Hopovi by měly dorazit už koncem října," dodala zooložka. Novým druh, který by se mohl objevit v Plzni, je podle ní také antilopa nyala nížinná.
Atmosféru afrického pavilonu dokresluje i okolní prostředí, kde se nacházejí dřevěné etnografické prvky, jako lovecké zbraně a sošky i sochy z letního sympozia Afrika v kameni. "Doplňují ho i vzdělávací panely s informacemi o rostlinách nebo vysvětlení vztahů a vazeb mezi africkými zvířaty, příklady vyhubených a zachráněných druhů a další," řekl Vobruba.
Součástí africké novinky je i model afrického kempu nebo skutečná bedna na převoz zeber a antilop.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 24.09.2007 17:30



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka