Zvířecí záchranáři kroužkovali mláďata motáků

Po kroužkování orlů mořských, čápů, poštolek, luňáků a dalších ptačích druhů, přichází pro plzeňské zvířecí záchranáře na řadu monitoring a kroužkování mláďat motáka pochopa.

james bond net concert

Tomuto dravci, který na zimu odlétá zimovat daleko do rovníkové Afriky, se věnují v rámci činnosti DES OP a druhové ochrany již přes 25 let.

Šéf zvířecích záchranářů Karel Makoň svého prvního motáka pochopa okroužkoval s panem Václavem Boškem (kroužkovatelem Kroužkovací stanice Národního muzea Praha) v roce 1990 v rákosině u Podbořan. V tu dobu byl u nás moták pochop velikou vzácností, na Plzeňsku se snad ještě ani nevyskytoval, nebo vyskytoval hodně vzácně. "My jezdili ve čtyři hodiny ráno vlakem s panem Boškem hledat hnízda k Žatci a na Lounsko do Kněžic, Podbořan, Postoloprt, Dolejších Hůrek atd.). Občas jsme jeli i na Plzeň – jih a Strakonicko, třeba do Kláštera u Nepomuka, Životic, Tchořovic a Blatné. Cílem bylo vždy najít hnízda v rákosí a okroužkovat mláďata, což se nám ne vždy podařilo," vzpomíná Makoň.    

Kolem roku 2000 šla populace motáků pochopů raketově nahoru a v průběhu několika málo následujících let prošlo členům DES OP rukama několik stovek mláďat tohoto zajímavého dravce.   

Do roku 2010 populace motáka pochopa postupně stoupala. "Ročně jsme kroužkovali desítky mláďat už i na Tachovsku s Karlem Machačem, Plzni – severu s Václavem Langem, Plzni – jihu s Karlem Langem a dalšími kroužkovateli. Jenom na Bolevecké kaskádě v Plzni hnízdilo v tu dobu minimálně 7 párů pochopů (dnes jsou tam tři hnízda). Rok na to však začali motáci z nám dosud neznámých důvodů ubývat a ubývají dodnes," upozorňuje Makoň.  
 
Rybníky, kde Plzeňáci pravidelně pochopy kroužkovali, jsou dnes opět bez pochopů a na lokalitách, kde hnízdilo i několik párů, dnes najdou stěží jen jedno hnízdo nebo nic. Navíc i počty mláďat na hnízdě jsou oproti předešlým rokům výrazně nižší, a to i přesto, že hrabošů, které dokáže pochop ulovit i ve vysokém obilí či trávě, je prý letos hodně (jak všude slyšíme).

foto: radek zeman


 
 


 
 

Fotogalerie
klimatizace auto cb

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Víte za co platíte AUTO CB

Hlavní zprávy

 

Víte za co platíte AUTO CB
uniweb weby