Inventura 2016

Galerie U Bílého jednorožce v Klatovech, 3. 9. - 6. 11. 2016 Výstava „Inventura 2016“ je dovršením ročního projektu, v němž se postupně zhmotnila myšlenka konfrontace osmi začínajících mladých umělců s díly významných tvůrců druhé poloviny 20. století, která jsou součástí sbírek GKK.

Cílená propagace v Plzni

Dle definice je galerie muzeum specializované na sbírky umění. Je tedy sbírkotvornou institucí, jejíž hlavní náplní je promyšleně soustavně rozšiřovat své sbírky a o již získaná umělecká díla odborně pečovat, zpřístupňovat je okruhu badatelů i široké veřejnosti. Tuto myšlenku přejímá i výstavní projekt Inventura 2016, představený vGalerii U Bílého jednorožce vKlatovech.

Základní myšlenkou výstavy sprozaickým názvem Inventura je oživení a znovuzpřítomnění díla za přispění invence mladých výtvarníků. Stejně jako se vinventuře zjišťuje pravý stav galerijního inventáře, i vtéto přenesené formě revidujeme sbírkové předměty, a to očima nastupující umělecké generace. Již samotný výběr děl zdepozitáře vede autory kzamyšlení nad zasazením díla do širšího kontextu celosvětové, ale i vlastní umělecké tvorby.

Autoři se svybraným dílem vyrovnávají pomocí různých individuálních či odosobněných východisek, ať již jde o vizuální apropriaci obrazu Kompozice Jindřicha Bošky vtrojrozměrném objektu Markéty Schiffnederové, nebo společensko-environmentální reinterpretace tématu Moře Michala Ranného vexperimentální instalaci Marty Fišerové. Filozofické aspekty (i když zcela odlišného rázu) nalezneme jak v konceptuálně-architektonické instalaci fotografa Václava Kopeckého, tak i v kombinaci fotogramů a olejů malířky Šárky Koudelové. Hledáním společného dialogu a porozumění formální i významové roviny se vyznačují práce jak Pavly Kačírkové, tak i Ivany Slávikové. Ty ve svých plastikách reflektovaly témata velkých sochařek druhé poloviny 20. století, zastoupená zde díly Evy Kmentové a Věry Janouškové. Hledáním analogické geometrické vizuální formy abstraktních obrazů Václava Boštíka vpřírodě se zabývá ve svých manipulovaných fotografiích Pavel Matoušek. Svou vlastní interpretaci věčnosti a pomíjivosti umění, navazujíc na reliéf Umění Arnošta Košíka a malby Zátiší s hlavou, mandolínou, podnosem Emila Filly, předvádí divákům malíř Ondřej Basjuk.

Konfrontací nejmladší generace výtvarníků sdíly již etablovaných autorů, zastoupených takřka ve všech státních i krajských galeriích, se vprostorách Galerie U Bílého jednorožce odehrává kaleidoskopická výprava za historií dějin umění ve 20. století, prezentovaná objektivem osobitých názorů nových tváří soudobé umělecké scény.

Petra Mazáčová - kurátorka výstavy

Autor: Galerie Klatovy / Klenová Článek může obsahovat komerční sdělení.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 17.08.2016 15:21



0 +
 
Nový Superb

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka