714 metrů, tolik jsou Češi ujdou, aby ekologicky zlikvidovali úsporné žárovky

Tři čtvrtiny Čechů včetně těch ze západu Čech považují zpětný odběr vysloužilých světelných zdrojů (lineálních a kompaktních zářivek, výbojek a LED světelných zdrojů) za užitečnou službu. Umožňuje jim zbavit se zdarma a ekologicky nefunkčních zářivek, které obsahují malé množství toxické rtuti. Pově...

Jarní servisní akce AUTO CB

Tři čtvrtiny Čechů včetně těch ze západu Čech považují zpětný odběr vysloužilých světelných zdrojů (lineálních a kompaktních zářivek, výbojek a LED světelných zdrojů) za užitečnou službu. Umožňuje jim zbavit se zdarma a ekologicky nefunkčních zářivek, které obsahují malé množství toxické rtuti. Povědomí o ekologické likvidaci má 83 procent spotřebitelů, ale v praxi „úsporky“ recykluje pouze 40 procent domácností. Vyplývá to z letošního průzkumu společnosti EKOLAMP, jež zajišťuje sběr a likvidaci osvětlovacích zařízení. Průzkum realizovala agentura Markent mezi 1211 respondenty.

Polovina respondentů by přivítala, pokud by nádoby na vyřazené světelné zdroje byly umístěny blíže než nyní. „Negativním trendem je neustálé zkracování průměrné vzdálenosti, kterou jsou spotřebitelé ochotni s vysloužilou zářivkou urazit. Dle průzkumu to je nyní 714 metrů, loni to bylo o 270 metrů více. Domácnosti zatím volí neekologickou cestu, a tak zářivky většinou končí v komunálním odpadu a pak na skládkách,“ rekapituluje výsledky průzkumu Radoslav Chmela ze společnosti EKOLAMP.

Loni Češi odevzdali k recyklaci přes pět milionů kusů úsporných žárovek. Nejvíce se na zpětném odběru podílely firmy a obce. „Domácnosti zatím zaostávají, na skládkách proto ročně zbytečně končí až 60 % doma vyřazených úsporných světelných zdrojů,“ bilancuje Chmela. Neodborně zlikvidované úsporné zářivky představují značnou ekologickou zátěž: „Nevyužity jsou ročně tisíce tun směsi skla, plastů, kovů a hlavně zhruba 75 kilogramů toxické rtuti,“ dodává Radoslav Chmela.

Vyřazené úsporné zářivky lze vrátit v jakémkoli obchodě s elektronikou, ve sběrných dvorech obcí či do malých sběrných nádob, které se nacházejí v obchodních centrech, na městských úřadech nebo v řadě firem.

Počet sběrných míst se rozšířil na více než 3400
Po celém Česku je rozmístěno více než 1400 sběrných nádob, přičemž každoročně jich přibude dalších několik set. Příští rok to bude 300 sběrných nádob. „Cílem je, abychom do budoucna ve všech obcích a městech nad 2000 obyvatel měli alespoň jedno veřejně dostupné sběrné místo, kam budou moci občané odevzdat vysloužilé zářivky,“ vysvětluje Radoslav Chmela.

Zájem firem a municipalit o umístění sběrných nádob meziročně vzrostl o 26 procent. Za přispění společnosti EKOLAMP totiž mohou zdarma vytvořit veřejně dostupná sběrná místa: „Například instalací malých sběrných nádob, které jsou k dispozici na obecních úřadech,“ uzavírá Radoslav Chmela.

Více informací o rozmístění těchto nádob a správné likvidaci osvětlovacích zařízení je k dispozici na www.ekolamp.cz.

Ilustrační obrázky jsou k dispozici zde či v tiskovém centru „Ekolamp“ na www.mediakom.cz.



The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 29.10.2012 07:11



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka