Alfa hraje premiéry inscenace pro dospívající TEĎ 53 31 13 já

V pátek v 9 a 11 hodin a v sobotu ve 20.15 hodin - to jsou termíny ranní a večerní letošní už páté premiéry plzeňského Divadla Alfa. Hra má netradiční název TEĎ 53 31 13 já a režíruje ji Petra Tejnorová. Obsahem je Hraniční cesta skutečností, jeden den v životě dospívajících. Záměrem tvůrců je v...

Cílená propagace v Plzni

V pátek v 9 a 11 hodin a v sobotu ve 20.15 hodin - to jsou termíny ranní a večerní letošní už páté premiéry plzeňského Divadla Alfa. Hra má netradiční název TEĎ 53 31 13 já a režíruje ji Petra Tejnorová. Obsahem je Hraniční cesta skutečností, jeden den v životě dospívajících.
Záměrem tvůrců je vytvořit nejen inscenaci pro cílovou skupinu 11-15 let, ale zároveň také pro dospělé diváky, neboť na jevišti půjde o setkání generací adolescentů s generací jejich rodičů, a tím by měl vzniknout prostor pro jakýsi „inscenovaný mezigenerační dialog“.
Exkurze do světa pubescentů, adolescentů, dospívajících. Otázka po tom, čím je pojem puberta definován, je přitom spouštěcím mechanismem k hledání scénických prostředků, textu i jevištních situací. Ke spolupráci byli vyzváni studenti sekundy Gymnázia Františka Křižíka Plzeň.
Premiéra a červnová představení mají formu work in progress, což znamená, že tvar inscenace je považován za otevřený a na jeho podobě se bude po premiéře pravděpodobně ještě dále pracovat.

„Inscenace vzniká netradičním způsobem. Způsob práce, který využíváme, si nebere jako výchozí materiál předem napsanou divadelní hru, text, ale cosi, co by se dalo označit jako scénický výzkum. Takový výzkum je pak zdrojem témat, textu, fyzické akce, vizuálního klíče, hereckých prostředků. Materiál je společně s herci, výtvarníky a dalšími spolupracovníky dále rozvíjen do takové formy, aby mohl být převeden na jeviště,“ říká ředitel divadla Tomáš Froyda. „Herci nepracují v pravém slova smyslu na postavách, jsou spíše součástí jevištního díla, přičemž materiál, se kterým pracují, jim určuje inspiraci k rozvíjení, polemice, zaujetí stanoviska nebo také slouží jako odrazový můstek pro improvizaci.“

Scénický výzkum probíhá v tomto případě ve dvou základních rovinách.
1. Přes dospělé; pokus o rozpomenutí se na to, jaká byla puberta těch, kteří ji mají už za sebou s různě dlouhým časovým odstupem (herci, kteří jsou do inscenaci obsazení, jsou různě staří, od nemladšího čtyřiadvacetiletého po nejstarší pětapadesátiletou), formulace vzpomínek na zážitky a pocity z období adolescence, četba odborné tematické literatury.

2. Přes skutečné děti – dospívající.
„Zjistili jsme totiž, že je pro nás nezbytně nutné nahlédnout do světa dospívajících jejich očima. Získat konkrétní materiál, z něhož se dozvíme, jak a o čem dospívající přemýšlejí, na co se zaměřují, co prožívají a co je trápí, jaké jsou jejich názory na svět kolem nich. V neposlední řadě také jaký je jazyk, kterým komunikují, a jaký je jejich názor na to, jak má člověk vypadat. Jak sami sebe vidí,“ vysvětluje dramaturg inscenace Matěj Samec.









Autory textů použitých v inscenaci jsou kromě autorek Blanky Josephové-Luňákové a Báry Gregorové také samotní adolescenti, studenti sekundy Gymnázia Františka Křižíka.

Režie: Petra Tejnorová
Scéna: Antonín Šilar
Kostýmy: Máša Černíková
Hudba: Jan Burian ml.
Literární spolupráce: Blanka Josephová-Luňáková, Bára Gregorová
Video-technická spolupráce: Jaroslav Hrdlička
Pohybová konzultace: Lucia Kašiarová
Dramaturgie: Matěj Samec
Hrají: Milena Jelínková, Blanka Josephová-Luňáková, Milan Hajn, Antonín Procházka ml., Petr Vančura j.h.

Platforma 11+
Inscenace „TEĎ 55 31 13 já“ je součástí mezinárodního projektu Platforma 11+, podporovaného Evropskou unií, v jehož rámci se pracuje mj. na divadelním představení s diváckou adresou mladých lidí mezi 11 a 15 lety. Projekt je několikaletý a pro příští divadelní sezónu se v jeho rámci plánuje spolupráce divadla Alfa s portugalským Teatro O Bando.

Divadlo Alfa patří mezi nejúspěšnější české profesionální soubory hrající nejen pro děti a mládež. Na svém kontě má řadu cen z mezinárodních i tuzemských přehlídek, o oblibě divadla svědčí vyprodaná představení na domovské scéně v Plzni a časté hostování doma i v zahraničí. V sezóně 2009 – 2010 zatím Alfa představila divákům čtyři premiéry: „Pohádku z kouzelného mlýnku“ Mileny Jelínkové, akční loutkovou podívanou „James Blond“ v režii Tomáše Dvořáka, inscenaci hry Ivana Nesvedy a Jany Kašové „Břízová Růženka“ a premiéru hry Huberta Krejčího „Démonův pramen“, kterou s herci Alfy nastudoval jeden z nejvýznamnějších současných režisérů J. A. Pitínský.
Od 13. do 17. 6. 2010 se v Divadle Alfa uskuteční festival českého profesionálního loutkového divadla Skupova Plzeň.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
11.06.2010 09:30



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka