Amnestie finišuje, lidé už na západě odevzdali téměř 600 zbraní

Od 1. února až do 31.července platí zánik trestnosti nedovoleného ozbrojování, tzv. zbraňová amnestie. Všem, kteří bez patřičného povolení přechovávají zbraň kategorie A,B,C nebo její hlavní části, zbývá ještě asi 14 dní, kdy mohou zbraň dobrovolně odevzdat na kterýkoli útvar policie, aniž by mu...

Jarní servisní akce AUTO CB

Od 1. února až do 31.července platí zánik trestnosti nedovoleného ozbrojování, tzv. zbraňová amnestie. Všem, kteří bez patřičného povolení přechovávají zbraň kategorie A,B,C nebo její hlavní části, zbývá ještě asi 14 dní, kdy mohou zbraň dobrovolně odevzdat na kterýkoli útvar policie, aniž by museli podávat vysvětlení o tom, jak zbraň získali.
Policisté zbraň převezmou oproti potvrzení a občané mají šanci její držení během lhůty 2 měsíců zlegalizovat, tzn. získat zbrojní průkaz a průkaz ke zbrani, případně ji postoupit osobě, která je držitelem zbrojního průkazu, prostřednictvím policie zbraň prodat a nebo se mohou zbraně vzdát. Odevzdané zbraně přebírají a další manipulaci s nimi v rámci policie zajišťují odbory služby pro zbraně a bezpečnostní materiál krajských ředitelství policie příslušné podle místa pobytu osob, které zbraně odevzdaly.
Odbory, po provedení nezbytných lustrací v informačních systémech a po vyhlášení pátrání po jejich původu, předávají tyto zbraně příslušným odborům kriminalistické techniky a expertiz (OKTE) krajských ředitelství policie ke kriminalistickým expertizám, jejichž hlavním účelem je prověřit, zda s odevzdanou zbraní nebyl v minulosti spáchán trestný čin nebo zda nepochází z trestné činnosti. "V rámci těchto expertiz pracovníci OKTE mj. provádí zkušební střelbu, nábojnice a střely z této zkušební střelby zasílají Kriminalistickému ústavu Praha k porovnání v ústřední sbírce stop z míst neobjasněných trestných činů. Jsou-li výsledky všech šetření ke zbrani negativní, odbory považují osobu, která zbraň odevzdala, za jejího vlastníka a dále postupují v souladu s právními předpisy," vysvětluje mluvčí západočeských policistů Martina Kohoutová.
Největším problémem probíhající zbraňové amnestie jsou podle ní dlouhé lhůty, které vyžadují expertizní zkoumání a bez jejichž výsledků nelze přistoupit k registraci – legalizaci odevzdané zbraně. Kapacity OKTE i Kriminalistického ústavu Praha jsou dimenzovány na „běžný provoz“, tj, na expertizní činnosti související s trestním řízením a to také má přednost před dalším zkoumáním. "Není v silách ani možnostech policie přijmout opatření, na základě kterých by po dobu probíhající zbraňové amnestie došlo k dočasnému posílení těchto pracovišť ( vyškolení odborníků k provádění expertiz na úseku zbraní není totiž otázkou měsíců ale roků – 3 až 5 let)," říká Kohoutová.
Smyslem a účelem zbraňové amnestie je umožnit držitelům „neregistrovaných zbraní“ jejich beztrestné odevzdání a následné převedení mezi „registrované zbraně“. Pokud by zbraňová amnestie nebyla vyhlášena, vystavovali by se tito držitelé možnosti trestního stíhání pro trestný čin nedovoleného ozbrojování.
Zbraně, které v současné době lidé odevzdávají, často drží nelegálně dlouhé roky. "Z tohoto důvodu doba expertizních zkoumání ( řádově několika měsíců) je v dané situaci přiměřená a držitele (vlastníka) odevzdané zbraně nijak neomezuje."
Pokud osoba, která využila zbraňovou amnestii do dvou měsíců od odevzdání zbraně požádá o její registraci, odbory prostupují v souladu se správní řádem. Neobdrží-li ve lhůtě do 30 (resp. 60) dnů výsledky expertizního zkoumání, oznamují dle § 80 s.ř. nadřízenému správnímu (tj. Policejnímu prezidiu ČR - ředitelství služby pro zbraně a bezpečnostní materiál) nečinnost z důvodu chybějících výsledků expertizních zkoumání. Ředitelství služby ke každému oznámení nečinnosti vydává unesení „opatření proti nečinnosti správních orgánů“, kterým prodlužuje lhůtu pro registraci zbraně do doby dodání výsledků expertizního zkoumání Jeden výtisk usnesení vždy obdrží účastník řízení (tj. žadatel o registraci“). Ověření možné trestní minulosti odevzdané zbraně je nutné k zabránění legalizace kriminálně aktivní zbraně. Policie nemá zájem uschovávat odevzdané zbraně déle než je nezbytně nutné ( není ani kapacita skladů … ). Jakmile odbor obdrží výsledky zkoumání, neprodleně přistupuje k dokončení správního řízení ve věci registrace zbraně a odevzdanou zbraň spolu s průkazem zbraně předává jejímu vlastníku.
K 13.7.2009 bylo v rámci Krajského ředitelství policie Zpč. kraje odevzdáno celkem 572 zbraní ( v Plzeňském kraji 449 zbraní a v Karlovarském kraji 123 zbraní ), mezi odevzdanými zbraněmi je např. 6 samopalů,, 4 signální zbraně, 18 perkusních revolverů. Raritou mezi odevzdanými zbraněmi je například lovecký troják, lovecké čtyřče a kulomet. Z dosavadních výsledků expertiz nebyl získán poznatek, že by s nějakou odevzdanou zbraní byl v minulosti spáchán trestný čin. Pouze v jednom případě bylo lustrací zjištěno, že jedna zbraň zřejmě pochází z krádeže v Německu - byla původnímu vlastníkovi odcizena (jedná se o opakovací pušku Mauser) a pokud se to skutečně potvrdí, bude zbraň vrácena původnímu majiteli.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 20.07.2009 06:10



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka