Analýza: Zprovoznění nemocnice by byl hazard

Znovuotevření zkrachovalé a několik let uzavřené nemocnice v Plané na Tachovsku v původním rozsahu by bylo pro Plzeňský kraj hazardováním s nemalými penězi i se zdravím potencionálních pacientů, neboť by bylo velice obtížné sehnat kvalitní personál. Dospěla k tomu odborná nezávislá studie, kterou si nechalo hejtmanství vypracovat.

Jarní servisní akce AUTO CB

Znovuotevření zkrachovalé a několik let uzavřené nemocnice v Plané na Tachovsku v původním rozsahu by bylo pro Plzeňský kraj hazardováním s nemalými penězi i se zdravím potencionálních pacientů, neboť by bylo velice obtížné sehnat kvalitní personál. Dospěla k tomu odborná nezávislá studie, kterou si nechalo hejtmanství vypracovat, řekl novinářům krajský radní pro zdravotnictví Pavel Karpíšek (ODS).
Hejtmanství se ani nesnažilo nemocnici letos získat v dražbě. Zájem projevily dosud jen dva subjekty - Svazek obcí nemocnice Planá a Západočeská nemocnice Praha.
"Bohužel asi řadu lidí zklamu, ale já souhlasím se závěry té studie," řekl radní. Člověk, který potřebuje pomoc, určitě preferuje kvalitu před kvantitou a raději vyhledá zařízení, kde tu jistotu bude mít, tvrdí.
Pro plánskou nemocnici by podle studie bylo téměř nemožné zajistit dostatek erudovaného personálu. S jeho obstaráváním měla nemocnice v Plané vždy problémy a přetahovala si zdravotníky s nedalekou nemocnicí v Mariánských Lázních, poznamenal radní.
Plzeňský kraj má podle něj dostatek lůžek v nynějších nemocnicích, i když možná ne úplně ideálně rozmístěných. Přestože na Tachovsku není po uzavření Plané žádná nemocnice, jsou v kraji i další místa, kde je vzdálenost k nejbližší nemocnici větší, než z kteréhokoliv místa Tachovska, upozornil Karpíšek.
Studie posuzovala nemocnici z mnoha pohledů, zohledňovala spádové území, stav areálu a zařízení, dostupnost personálu, nutné investice a další hlediska. Nemocnice byla před uzavřením moderní a měla i nové přístroje, přesto by si obnovení provozu vyžádalo nárazovou investici v desítkách milionů korun. "Návratnost takto jednorázově vynaložených prostředků je v podstatě v nedohlednu," tlumočil závěry studie Karpíšek.
Kraj převzal už uzavřenou nemocnici v roce 2003. Na zařízení byl vyhlášen konkurz, kraj dlouhodobě neúspěšně usiloval u soudů o vyloučení svého majetku z konkurzní podstaty. Nemocnice se pak dvakrát prodávala v dražbě, nikdo ji ale nekoupil. Konkurzní správce ji poté nabídl k prodeji. Ve veřejném výběrovém řízení obálkovou metodou zveřejnila aukční síň orientační nabídkovou cenu 70 milionů korun.
Oba dosavadní zájemci o nemocnici se do dražby nepřihlásili. Přesto o ni prý mají zájem. Chtějí zprovoznit všechny plně vybavené části areálu. Celkem 148 věřitelů uplatňuje po nemocnici 48 milionů korun. Navíc krajský úřad má přihlášenu pohledávku ve výši ceny, za niž se nemocnice prodá.



Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 11.10.2006 08:10



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka