Archiv města Plzně se nově prezentuje na webovkách

Archiv města Plzně má od začátku března své vlastní webové stránky. Na nich prezentuje historii, obecné informace o fondech a například v databázi Badatelna umožnuje nahlédnout do základních informací o archivních fondech. Obsah webu bude postupně rozšiřován o digitalizované archiválie. „Zřízen...

Jarní servisní akce AUTO CB

Archiv města Plzně má od začátku března své vlastní webové stránky. Na nich prezentuje historii, obecné informace o fondech a například v databázi Badatelna umožnuje nahlédnout do základních informací o archivních fondech. Obsah webu bude postupně rozšiřován o digitalizované archiválie.
„Zřízením samostatných webových stránek, které jsou v oblasti archivnictví v dnešní době už běžným standardem, chceme vyjít vstříc našim klientům,“ říká Adam Skála, vedoucí Archivu města Plzně.

Kromě základních údajů o archivu, jako je jeho historie nebo přehled archivářů, kteří jej vedli, najdou zájemci na nových stránkách informace o aktivitách připravovaných archivem nebo nabídku vydaných publikací a sborníků. V databázi Badatelna jsou uvedeny základní informace o deponovaných archivních fondech. „Postupně budou k fondům přibývat archivní pomůcky v elektronické podobě,“ dodává Jitka Janečková z archivu.


Z digitálního archivu jsou nyní k dispozici přihlášky k pobytu, které doplňují evidenci domovské příslušnosti. „Zájemci o informace o vlastních předcích mohou najít zajímavé a podrobné údaje z období od roku 1898 do roku 1921. V seznamech jsou evidovány také osoby, které v Plzni neměly domovské právo a pobývaly zde jen krátkodobě,“ sděluje Adam Skála. Zatím jsou k dispozici jména od A do spojení Cim. Postupně přibydou další.


Badatelé mohou rovněž využívat elektronický katalog archivní knihovny nebo v sekci Mapy a plány přístup k historickým snímkům a mapám. V současné době připravuje archiv ke zveřejnění dvacet devět kronik městských částí Plzně.


Archiv města Plzně byl od středověku uložen na městské radnici, v letech 1878 – 1948 byl součástí zdejšího muzea, v roce 1948 se osamostatnil. Jeho hodnota je dána významem Plzně, která byla ve své existenci většinou druhým až třetím největším městem v Čechách. K 1. lednu 2013 ukrývají depozitáře 3 595 běžných metrů archiválií v 1340 fondech. V archivu jsou trvale uchovány doklady z činnosti městské správy z let 1307 - 1945, národních výborů, plzeňských škol, spolků, kulturních, sportovních a politických institucí, komunálních podniků a organizací.

Součástí archivu je i tematicky široce založená knihovna, která v současné době čítá okolo 81 tisíc svazků knih, novin a časopisů.


Nová budova archivu má do konce roku 2014 vzniknout rekonstrukcí části objektu v areálu na Světovaru.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 21.03.2013 12:28



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka