Basketbalisté Lokomotivy padli s USK o koš v prodloužení

V šestém kole nadstavbové části skupiny A2 Mattoni NBL basletbalisté Lokomotivy Interconexu Plzeň odehráli historicky první prodloužení. Sportovní štěstěna se k nim odvrátila zády a z výhry o dva body se nakonec radoval soupeř. Domácí třízápasovou sérii zakončí Plzeň ve středu soubojem s brněnskými ...

V šestém kole nadstavbové části skupiny A2 Mattoni NBL basletbalisté Lokomotivy Interconexu Plzeň odehráli historicky první prodloužení. Sportovní štěstěna se k nim odvrátila zády a z výhry o dva body se nakonec radoval soupeř. Domácí třízápasovou sérii zakončí Plzeň ve středu soubojem s brněnskými basketbalisty. Utkání v Městské sportovní hale na Slovanech začíná v 18 hodin.

Lokomotiva nastoupila bez zraněného klíčového rozehrávače Štěpána Vrubla a začátek utkání probíhal zvláštně. Oba celky dokázali koše soupeře ohrozit jen zřídka. Nebylo proto divu, že v páté minutě byl stav pouhých 3:2! Střeleckou impotenci následně zrušil dvěma trojkami Kotas a hosté šli do pětibodového vedení. Pražané si v závěru první čtvrtiny pak vypracovali náskok deseti bodů, který v samotném závěru zmírnil trojkou Kovanda. První tři minuty druhého dějství vyzněly lépe pro hosty, když tento úsek vyhráli 6:2. Pak ovšem Lokomotiva pomalu náskok soupeře ukrajovala. V 17. minutě prohrávala 23:28, ale dva koše Říhy rozdíl ve skóre prakticky smazaly.
Třetí čtvrtinu začal lépe opět soupeř. Vysokoškoláci vedli ve 22. minutě 27:37 a začínalo to být zlé. Nesmírná bojovnost však jejich nápor zastavila. Rozstříleli se Novák, Pecka a Kovanda a minutu před koncem třetí desetiminutovky jsme vyrovnali na 45:45. Posledních šedesát vteřin jsme skóre dokonce otočili v náš prospěch. Poslední čtvrtina přinesla velké drama. Hostům se rozstřílel Bjegovič, důležité koše přidali Kotas se Slavíkem a nastal obrovský boj o každý koš. V 38. minutě by stav 61:61, poté Bjegovič poslal hosty do těsného vedení. Jedenatřicet vteřin před koncem utkání proměnil Šotnar obě šestky. USK vedl 67:65, ale 16 vteřin před koncem srovnal Novák a následně dokázal zablokovat poslední střelu hostů těsně před klaksonem. Následovalo pro Plzeň historicky první prodloužení v nejvyšší soutěži.
V prodloužení přišly na obou stranách ztráty míčů nepřesné střely i útočné fauly. Frána Lokomotivu poslal do vedení 69:67, ale Šotnar se opět nemýlil při střelbě trestných hodů. V další akci hosté zablokovali Fránu, Kotas proměnil jednu šestku a hosté měli opět o bod navrch. Po následném bloku Frány a faulu Klimeše Novák proměnil obě šestky a vedli jsme 71:70. Hostující Kotas poslal opět svůj tým do jednobodového vedení a poslední střela zápasu od Nováka minula obroučku koše soupeře.

Kennneth Scalabroni, trenér USK Praha: „V utkání najdu snad jen jediné pozitivum a to že jsme vyhráli. Nepředvedli jsme dobrý výkon. Hráli jsme pomalu, špatně stříleli včetně trestných hodů. Jako bychom jeli pět hodin do Opavy a hned hráli. Do Plzně je to od nás však jen hodina. Není proto divu, že jsem musel zvyšovat hlas a dát najevo nespokojenost s předváděnou hrou.“

Dominik Feštr, trenér Lokomotivy: „Čekalo nás těžké utkání. Nastoupili jsme bez Štěpána Vrubla, což byla citelná ztráta. Hráči ale bojovali, bohužel to na výhru nestačilo. Odvedli dobrou práci a obstáli. Bohužel sportovní štěstěna tentokrát stála u soupeře. Jsem spokojen s výkonem Kamila Říhy, který díky absenci Štěpána Vrubla dostal prostor a zahrál velmi dobře. Celkově sleduji u družstva výkonnostní posun nahoru. V prvním utkání jsme s USK poměrně hladce prohráli, nyní jsme dokázali po čtyřiceti minutách s nimi remizovat. Doufám, že dokážeme soutěž dohrát důstojně a nějaký zápas ještě vyhrát.“

Lokomotiva Interconex Plzeň – USK Praha 71:73 po prodloužení (10:17, 27:31, 51:47, 67:67). Novák 19/1, Pecka 14/1, Kovanda 13/1, Soukup 10/1, Říha 7/1, Frána 5, Honomichl 3 – Bjegovič 18, Hruban 15/1, Kotas 13/2, Slavík 10/1, Klimeš 6, Šotnar 6/1, Moravec 2, Kříž 2, Vyoura 1.
Fauly 27:19, trojky 5:7, trestné hody 20/14:32/18, rozhodčí Paulík, Kučera, Znamínko, 150 diváků.