Beseda o galeriích se přesouvá z Inkognita do Domu hudby

Dnes se veřejná beseda o kultuře poprvé přesune z kavárny Inkognito do nedalekého Domu hudby. Setkání se tentokrát od 18 hodin odehraje pod názvem „problémový klub“, uskuteční se formou strukturované besedy s moderátorem a jeho cílem bude otevřít téma do jisté míry přesahující Plzeň. Diskuze o „Úloz...

Cílená propagace v Plzni

Dnes se veřejná beseda o kultuře poprvé přesune z kavárny Inkognito do nedalekého Domu hudby. Setkání se tentokrát od 18 hodin odehraje pod názvem „problémový klub“, uskuteční se formou strukturované besedy s moderátorem a jeho cílem bude otevřít téma do jisté míry přesahující Plzeň. Diskuze o „Úloze galerií a dalších paměťových institucí v 21. století“ bude v dalších dnech pokračovat na www.plzen2015.cz.
Pozvání do problémového klubu přijali významní hosté:
Roman Musil, ředitel Západočeské galerie v Plzni
Alexandra Brabcová, jedna z autorek nové koncepce Západočeské galerie, odbornice v oblasti strategického plánování veřejné správy a institucí
Marcel Fišer, kurátor Galerie Klatovy/ Klenová a její bývalý ředitel

„Problémový klub v Domě hudby vystřídá jednou za měsíc veřejné besedy v kavárně Inkognito. Doba konání akcí zůstává stejná, vždy v úterý od 18:00,“ vysvětluje Stanislava Brejchová, jedna z koordinátorek projektu Plzeň 2015. „Také v nově rekonstruovaných moderních prostorách Domu hudby je kavárna. Věřím, že se nám podaří zajistit příjemnou neformální atmosféru, na kterou jsou účastníci setkání zvyklí. Z problémového klubu vznikne videozáznam a ten by měl otevřít pokračování diskuze na internetových stránkách kandidatury.“

Moderátorem, či spíše průvodcem problémového klubu bude Jan Mergl, náměstek ředitele Západočeského muzea pro správu sbírek a odbornou činnost. Pan Mergl bude zastupovat jiný druh paměťové instituce a bude mít za úkol debatu usměrňovat a zároveň posouvat a částečně zhodnocovat jednotlivé bloky.

Pravidelné úterní besedy v kavárně Inkognito se staly jedním z klíčových momentů kandidatury Plzně na Evropské hlavní město kultury 2015. Veřejný dialog a setkávání s lidmi nad otázkami kultury se proto tým Plzeň 2015 rozhodl ve druhém kole soutěže více rozpracovat a vytvořil projekt s názvem Fresh Air pro Plzeň, tedy čerstvý vítr pro Plzeň.
Projekt Fresh air pro Plzeň si klade za cíl přivést do Plzně také témata, která aktuálně hýbou společností, například kreativní průmysly nebo umění a technologie, a věnovat jim i větší panelové diskuze či konference.

Evropské hlavní město kultury
Evropské hlavní město kultury je považováno za jeden z nejúspěšnějších projektů EU. Jedná se o vysoce prestižní akci, jakousi „olympiádu v kultuře“, z jejíchž plodů občané města a regionu těží nejen v daném roce, ale i v letech a desetiletích následujících. Hlavní ideou titulu Evropské město kultury (The European City of Culture) je sbližovat evropské národy; tato myšlenka byla iniciována řeckou ministryní kultury Melinou Mercouri a realizována Radou ministrů (12. června 1985). V roce 1999 byl titul změněn na Evropské hlavní město kultury (European Capital of Culture). V souvislosti s rozšířením Evropské unie se od roku 2007 výše uvedeným titulem každoročně pyšní dvě města dvou zemí EU.




Evropským hlavním městem kultury pro rok 2015 bude jmenováno jedno české a jedno belgické město. O belgickém nositeli titulu je již rozhodnuto, bude jím valonské město Mons.

V České republice výběr stále pokračuje - do druhého kola soutěže postoupila spolu s městem Plzeň také Ostrava. O postupu rozhodoval na základě odevzdané přihlášky a její prezentace mezinárodní panel porotců. Obě města mají nyní před sebou několik měsíců na dopracování celého projektu.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 16.02.2010 12:26



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka