Bestiář dnes na Finále střídá Kráska v nesnázích

Filmový plzeňský festival Finále jde do svého finále. Čtvrtek byl ve znamení besed o filmovém pirátství nebo o slovenštině, ze soutěžních filmů byl promítán například Bestiář nebo Maharal. Dnešek přinerse mimo jiné projekce dokumentu Heleny Třeštíkové Marcela a také Hřebejkovy Krásky v nesnázích.


Jarní servisní akce AUTO CB

Filmový plzeňský festival Finále jde do svého finále. Čtvrtek byl ve znamení besed o filmovém pirátství nebo o slovenštině, ze soutěžních filmů byl promítán například Bestiář nebo Maharal. Dnešek přinerse mimo jiné projekce dokumentu Heleny Třeštíkové Marcela a také Hřebejkovy Krásky v nesnázích.

Panel České protipirátské unie

Především mladí lidé, kteří mají bezprostřední zkušenost s filmovým pirátstvím, stahováním filmů a hudby, přišli ve čtvrtek dopoledne do Digitálního kina diskutovat s Lenkou Hečkovou, právničkou České protipirátské unie. ČPU existuje v Čechách od roku 1992. Jako neziskové sdružení spojuje společnosti a instituce, které mají zájem na potírání nelegálního obchodu s autorskými díly. O tom, že jde o otázku existenčního významu ostatně svědčí fakt, že v posledních letech několik členů ČPU ukončilo činnost právě z důvodu poklesů prodejů vlivem pirátství. „V některých statistikách se uvádí, že v byznysu s nelegálními kopiemi autorských děl se točí více peněz než v obchodu s drogami, přičemž za něj hrozí velmi nízké tresty. Posluchače upoutal blok věnovaný internetovému pirátství – pojmy jako torrent trackery, warez fóra, FTP servery jim rozhodně nebyly cizí. „Mezi mladými lidmi funguje hodně motiv prestiže – piráti se předhánějí v tom, kdo rychleji získá technicky kvalitnější kopii a poskytne ji ostatním,“ řekla Lenka Hečková. Dlouhá a bouřlivá diskuze svědčila o faktu, že panel alespoň částečně splnil svůj účel, že se v účastnících podařilo alespoň trochu zasít povědomí o tom, že filmy nejsou zadarmo.

Karel Černý

Na krátkou návštěvu dnes na festival zavítal plzeňský rodák, akademický architekt Karel Černý. Odpoledne uvedl v Minikině Elektra film Smuteční slavnost režiséra Zdenka Sirového. Během besedy s diváky, která projekci předcházela, držitel Oskara za výpravu k Amadeovi mimo jiné řekl: „Pracoval jsem na všech filmech Miloše Formana, ale nejtvrdším oříškem pro mě byla Zemanova Cesta do pravěku“.

Soutěžní projekce

Film o osudovém setkání dvou mužů v taxíku, konverzační komedii „Všechno nejlepší“, přijeli do velkého sálu Elektry odpoledne symbolicky uvést také dva muži. Nejednalo se o představitele hlavních rolí, ale o klíčové tvůrce snímku. Scénárista Petr Nepovím plzeňskému publiku přiznal, že již při psaní scénáře snil o tom, že jím vymyšlené postavy ztvární taková herecká esa jako Viktor Preiss a Honza Dolanský. Martin Kotík, režisér, scénárista a producent v jedné osobě, dostal od moderátora již tradiční otázku, zda z něj kumulace profesí neudělala schizofrenika. Následnou ukázkou vnitřního monologu, který v sobě Martin Kotík po celou dobu realizace filmu vedl, přesvědčil publikum, že boj „sám se sebou“ není jednoduchý.

O tom, že „Maharal – tajemství talismanu“ je dobrodružný film určený především dětem, mluvili na pódiu před uvedením dalšího ze soutěžních snímků jeho tvůrci. „Při kontrolních projekcích jsme vycházeli hlavně z požadavků dětí – bylo jasné, že to nebude film pro každého,“ řekl režisér Pavel Jandourek. Představitel dětské role Matyáš Valenta označil natáčení Maharalu za pohodové, nelíbila se mu jen jediná věc – že se herci museli brodit kanály ve studené vodě. S tvůrčí delegací filmu přijeli na Finále i producenti Martin Froyda a Pavel Doležal a kameraman Asen Šopov.

Stud Ladislava Helgeho

Diváci na filmovém festivalu Finále připili na zdraví Ladislavu Helgemu. Filmový režisér letos slaví osmdesátiny a plzeňský festival připravil samostatnou sekci s názvem Pocta Ladislavu Helgemu, v níž byly uvedeny filmy Škola otců, Velká samota a Stud. Těmito snímky se významně zapsal do historie české kinematografie. Film Stud jeho tvůrce uvedl osobně a podívat se na něj přišel i učitel Ladislava Helgeho režisér Jiří Krejčík. „Vím, že jsem si vybíral témata, které nejsou divácky atraktivní a navíc se velmi těžce filmařsky zpracovávají, přesto jsem cítil, že je musím natočit,“ řekl režisér divákům.

Umíte ještě slovensky?

Tak pojmenoval druhý ze svých finálových pořadů o videoklipech Zdeněk Suchý. Jako hosta si pozval známou českou zpěvačku Daru Rolins, která je sice slovenského původu, ale žije už 15 let v Praze. Mluvilo se o tom, jak Češi vnímají slovenštinu, proč Dara Rolins zpívá anglicky, když žije v Čechách, i o oblibě slovenských kapel a zpěváků. Pořad doprovázela celá řada videoukázek.

Soutěžní celovečerní filmy

Nejpočetnější delegace dne doprovázela uvedení soutěžního snímku Bestiář Ireny Pavláskové. Vedle režisérky se zcela zaplněnému sálu Elektry představili i herečky Kamila Moučková a Petra Lustigová, jejich kolega Lukáš Jůza, kameraman F. A. Brabec, skladatel Jiří Chlumecký, kostýmní výtvarnice Jaroslava Pecharová a producent Jaroslav Nietsch. Na otázku moderátora Pavla Anděla, proč téměř devět let nenatočila hraný celovečerní film, odpověděla Irena Pavlásková, že jí nechyběla chuť, témata ani peníze, ale nikdy se nesešlo všechno najednou. První nápad natočit Bestiář přišel podle režisérky někdy v roce 1999 – 2000, velmi dlouhou dobu, během které ji zaměstnávaly i jiné projekty, pracovala na scénáři a film začala natáčet loni v únoru.

Posledním soutěžním snímkem čtvrtečního festivalového dne byla černá kriminální komedie Po hlavě do prdele Marcela Bystroně. Na podiu velkého sálu kina Elektra se představil režisér Marcel Bystroň a herci Saša Nikitin, Jiří Vohnout, Jitka Ježková a Petr Vojnár. Producentka filmu Livie Maraulasová divákům připomněla, že společně s Marcelem Bystroněm mají letos v soutěži ještě jeden film s názvem Zahradník, který byl na programu festivalu Finále už v pondělí.

Soutěž dokumentů

Také ve čtvrtek pokračovala soutěž dokumentárních filmů o Zlatého ledňáčka. V Divadélku Jonáš se postupně za účasti filmařů představily následující dokumenty: Český fenomén: taneční (r: B. Šafařík), Under underground (r: V. Čákanyová), Vorga – cesta mezi břehy (r: Z. N. Bričkovský), Pravdě podobný příběh Vladimíra Hučína (M. Vadas), Musím ti to říct (r: K. Krusová), Kupředu levá, kupředu pravá (r: L. Jablonská).


Program na pátek 27. 4.

Plzeň

Elektra – velký sál

8.30 h – Pásmo filmů Josefa Lady V, r: různí;

15.30 h – Marta, r: M. Nováková;

17.30 h – Hezké chvilky bez záruky, r. V. Chytilová;

19.30 h – Marcela, r: H. Třeštíková;

22.00 h – Kráska v nesnázích, r: J. Hřebejk.

Kino Beseda

16.00 h – Záviš, kníže pornofolku, r: K. Vachek;

19.30 h – Pocta J. Špátovi V: Z cest světem.

Minikino

14.30 h - Kinolektorát V, uvádí Boris Jachnin;

17.00 h – Sentiment, r: T. Hejtmánek;

19.30 h – Obrázky z výletu za plot blázince, r: D. Ursíny.

Divadélko JoNáš

14.30 h - Pot a slzy Pražského jara, r: P. Koutecký, Krásnej život budu mít, r: P. Koutecký;

17.00 h – Cena Pavla Kouteckého;

19.30 h – Zenta, r: P. Jančárek, Prodáno, r: L. Králová.

22.00 h – Houslový rytíř, r: P. Marek, Osada Bystrany, r: M. Bader, P. Kunčíková

Studijní a vědecká knihovna

17.00 h – Seminář: Česká filmová hudba – éra elektronických soundtracků, uvádí P. Klusák;

19.30 h – Nejsme andělé, r: O. M. Schmid;

22.00 h – Filmové školy: FAMU FEST, r: různí.

Anděl Café & Music bar

19.00 h – …a bude hůř, r: P. Nikolaev.







The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
27.04.2007 08:18



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka