Bez Jacksona bych beatboxovat nezačal, přiznává En.dru

Ondřej Havlík alias En.dru, čerstvý vicemistr světa v loopingu, dvojnásobný mistr republiky v beatboxu, interpret one man show a oblíbený moderátor. Jako světově oceňovaný hudební talent letos usedl v porotě soutěže pro nové objevy Prazdroj talentů a 5. října vystoupí spolu s kolegou Nastym na oslav...

Jarní servisní akce AUTO CB

Ondřej Havlík alias En.dru, čerstvý vicemistr světa v loopingu, dvojnásobný mistr republiky v beatboxu, interpret one man show a oblíbený moderátor. Jako světově oceňovaný hudební talent letos usedl v porotě soutěže pro nové objevy Prazdroj talentů a 5. října vystoupí spolu s kolegou Nastym na oslavě narozenin plzeňského ležáku Pilsner Urquell - Pilsner Festu nejen jako moderátor.

1) Co je beatbox, asi mnozí vědí, ale looping?

V beatboxu vytváříte zvuky pouze pusou, pohybem jazyka, tváří, krku a dechovým proudem, tedy zcela bez použití hudebních nástrojů, které imitujete. Při loopingu muzikanti používají svůj hlas nebo jakýkoliv hudební nástroj a nahráváním zvuků přes smyčkovač produkují originální hudbu. Vokální performing má myslím hodně velký potenciál.

2) Jak jste se dostal k hudbě, pamatujete si na nějaký první impuls?

Už jako malý jsem absolvoval takové to hudební minimum na ZUŠ – 2 roky flétna, 2 roky kytara. Hodně jsem díky rodičům i staršímu bratrovi poslouchal nejrůznější hudbu. Pamatuju si, jak brácha jednou zamlaskal, bylo mi asi dvanáct, a já to zkoušel taky – až jsem se domlaskal k prvním beatům. Napodoboval jsem pak hudbu, kterou jsem měl rád a mám ji rád dodnes.

3) Jaká hudba to je? Máte nějaký beatboxový vzor?

Spíš inspiraci, ano, je to řada hudebních stylů, které mám rád: latina, funky, acid jazz, hip-hop, soul, house, dub step, world music… A kdybych měl vypíchnout jednoho umělce za všechny, tak je to určitě Michael Jackson. To je pro mě absolutní umělec. Bez Jacksona bych možná nikdy beatboxovat nezačal. Jeho hudba má pro mě obrovskou energii a tak nosný rytmus, že když jsem si to poslechl, jakoby to zas nějakou cestou muselo ven.

4) Takže Jackson a brácha…

A ještě Madtrack, kluk, kterého jsem potkal ve třetím ročníku VŠ během stáže v nizozemském Utrechtu. Vyhrál s beatboxem titul v celostátní hip-hop – Rn’B soutěži, až v té době jsem poznal opravdový beatbox a jeho základní techniky. No a od 20 let se učím zpívat a tyto hudební elementy vzájemně propojovat.

5) A co moderování, scénky, baví vás improvizace a vystupování naživo? Co tréma?

Jako „živá“ bytost rozhodně upřednostňuji živé produkce. To s sebou nese trému, ale snad i díky tomu se člověk lépe koncentruje a pak i lépe koncertuje… A co se přípravy týká, s Nastym pracujeme hlavně na učení se textů a vymýšlení gagů. Našemu humoru je blízká improvizace, té se rozhodně nebráníme…

6) Máte zkušenosti s moderováním tak velké akce, jako je Pilsner Fest, nebo je to vaše premiéra?

S parťákem Nastym moderujeme pravidelně nejrůznější festivaly jako Ladronkafest, Majáles, ale co do počtu lidí a prostředí bude Pilsner Fest asi ten NEJ. A samozřejmě piva. S Nastym jsme dostali

skvělou příležitost podílet se na přípravě várky určené přímo pro Pilsner Fest. Díky sládkovi jsme se dozvěděli, jak jedinečné pivo Pilsner Urquell je. Byl to pro nás opravdu zážitek, a věřím, že bude i pro fanoušky, kteří přijdou pivo 5. října ochutnat.


7) Máte připravené nějaké hudební novinky speciálně pro vystoupení na Pilsner Festu?

Společné vystoupení s Ondrou Brzobohatým je taková hudební novinka sama o sobě, propojení zcela odlišných žánrů je vždycky zábava a pro hudebníka výzva, na to se v rámci festivalu těším asi nejvíc… Zároveň je na letošním Pilsner Festu pestrá nabídka hudebního programu a rozložení kapel. Na scéně 1842 v dolní části areálu zahrají třeba Čechomor se symfonickým orchestrem, Blue Effect či Buty, horní scéna 2013 osloví spíš mladší publikum – Kryštof, maďarští Firkin. Rozhodně nezůstaneme jen u moderování…

8) Na závěr otázku k vaší účasti v porotě Prazdroje talentů. Na základě čeho jste vybíral 14 kapel pro postup do duelů, máte tip na vítěze?

Podle základních hudebních parametrů, jako je rytmus, intonace, interpretace, jak to šlape kapele jako celku. No a samozřejmě nesmí chybět nápaditost hudby i textů, originalita projevu. Bylo to náročné, ale jdnoho favorita mám. Nechci ho prozrazovat, abych nikoho neovlivňoval. Ať rozhodnou sami fanoušci a na jejich verdikt se rozhodně těším! Pilsner Fest bude pěkná tečka za festivalovou sezónou.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 21.09.2013 17:09



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka