Bezdomovci v Chebu půjdou Zpět do práce

Diecézní charita Plzeň zahajuje projekt Zpět do práce pro klienty bez přístřeší umístěné v Noclehárně Betlém Cheb.

Jarní servisní akce AUTO CB

Diecézní charita Plzeň zahajuje projekt Zpět do práce pro klienty bez přístřeší umístěné v Noclehárně Betlém Cheb.
Cílem projektu je integrace klientů zpět do společnosti formou postupného uplatnění na trhu práce. Program pracovní rehabilitace (minimálně pro deset osob) počítá s úklidovými pracemi ve městě či úpravou zanedbaných ploch. Projekt získal prostředky z Evropské unie, programu SROP 3.2, ministerstva pro místní rozvoj, ale i Karlovarské kraje. Partnerem projektu je město Cheb, které spolupodpořilo už vznik noclehárny. Na projektu Zpět do práce se bude podílet formou zajištění náplně práce. Projekt je zaměřen na klienty, kteří mají zájem svou situaci řešit.
„Pracovní rehabilitace pomůže klientům řešit jejich problémy – ztrátu základních pracovních návyků, neschopnost orientace na trhu práce, snížení komunikační dovednosti, absence základního sebevědomí, špatné hospodaření s penězi, individuální problémy atd.,“ vysvětluje smysl projektu jeho vedoucí ing. Petr Sýkora, zástupce ředitele Diecézní charity Plzeň.
„Klientům v rámci programu pracovní rehabilitace je nabídnuta nejen pracovní smlouva a chráněné pracovní podmínky, ale i individuální spolupráce se sociálním pracovníkem založená na klientových osobních cílech, podpora při hledání na trhá práce, podpora při získávání pracovních a psychosociálních dovedností.“
Klienti budou motivováni také tím, že budou ubytováni v lepších podmínkách (místo ve společných ložnicích, v pokojích po čtyřech) a systémem finančních odměn k základní mzdě.
Po ukončení účasti v projektu by měl být klient schopen najít si a udržet jiné pracovní místo.
Výrazným přínosem projektu je také postupná změna postoje společnosti. Zatímco většinou jsou klienti azylových domů přijímáni jako „kriminálníci, kteří nechtějí pracovat, pouze se přiživují na úkor společnosti“, projekt Zpět do práce zlepšuje i obraz těchto osob ve společnosti. Jejich práce je vykonávána většinou na veřejných prostranstvích a je tedy viditelná a veřejností kontrolovatelná.
„Tuto formu pracovní rehabilitace klientů jsme zkusili už od poloviny března letošního roku ve spolupráci s Úřadem práce v Chebu,“ uvádí vedoucí Noclehárny Betlém v Chebu Pavel Barták. „Naše zkušenosti jsou zatím výborné, protože se ukazuje, že kolektiv dokáže pozitivně ovlivnit i jedince, kteří si musí pracovní návyky teprve vytvořit.“
Projekt by měl tedy přispět i ke vzájemně lepší komunikaci mezi oběma stranami – klienty i veřejností.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 20.07.2005 06:22




0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka