Bezdružice a Hostouň jsou opět města

Bezdružice na Tachovsku a Hostouň na Domažlicku mohou po půlstoletí opět používat název město. Jejich starostové převzali příslušný dekret spolu se zástupci dalších 20 obcí z rukou předsedy sněmovny Miloslava Vlčka.


Bezdružice na Tachovsku a Hostouň na Domažlicku mohou po půlstoletí opět používat název město. Jejich starostové převzali příslušný dekret spolu se zástupci dalších 20 obcí z rukou předsedy sněmovny Miloslava Vlčka. Řekl to starosta Bezdružic Jan Soulek.
"Snahy získat zpět název město se zde objevily už před 15 lety, ale tehdy obec nesplňovala dané podmínky. Nyní to umožnila novela zákona. Podle ní mohly o navrácení statutu požádat všechny obce, které ho měly před rokem 1954, ale podle tehdejších zákonů o něj přišly," řekl Soulek.
O navrácení statutu žádá zastupitelstvo obce předsedu sněmovny. Přílohou žádosti jsou i dokumenty, které dokládají historii obce. Statut města nepřináší obci žádné výhody. "Je to spíš takové historické zadostiučinění," dodal Soulek.
Bezdružice mají i s osmi částmi téměř 1000 obyvatel. První zmínka je z roku 1227.
Bezdružice se nyní otevírají cestovnímu ruchu - zakládají se zde naučné stezky, značí cyklotrasy a upravují památná místa. Atraktivitu městečka zvýšila i rekonstrukce zámku dokončená v roce 2004.
Hostouň má i s 12 připojenými částmi 1300 obyvatel. První písemná zmínka o obci je z roku 1246. Na město byla povýšena v roce 1587. K pamětihodnostem patří kostel svatého Jakuba z roku 1731, barokní fara z 18. století a hřbitovní kostelík Nanebevzetí Panny Marie z roku 1663.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 19.10.2006 10:20



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka