Běžkaři se mohou těšit na upravené šumavské stopy

Šumava nabízí příznivcům aktivní zimní dovolené nejrozsáhlejší síť udržovaných značených lyžařských tras u nás. Většina z cca 500 km udržovaných tras se nachází na území Národního parku Šumava. Cílem všech, kteří se o dění kolem běžeckých stop starají, je spokojenost návštěvníků. Hlavním koordi...

Cílená propagace v Plzni

Šumava nabízí příznivcům aktivní zimní dovolené nejrozsáhlejší síť udržovaných značených lyžařských tras u nás. Většina z cca 500 km udržovaných tras se nachází na území Národního parku Šumava.
Cílem všech, kteří se o dění kolem běžeckých stop starají, je spokojenost návštěvníků. Hlavním koordinátorem celé údržby je Regionální rozvojová agentura Šumava o.p.s., v úzké spolupráci s Regionálním sdružením Šumava, Správou NP a CHKO Šumava, Jihočeským a Plzeňským krajem a v neposlední řadě s dotčenými obcemi a městy.
Pro zkvalitnění lyžařského servisu nabízeného návštěvníkům se pro letošní rok podařilo získat dotace z programů EU na nákup 10 ks GPS a zpracování souřadnicových dat pro oblast Šumavy. Přístroje GPS byly bezplatně pronajaty obcím, které disponují vlastními stroji na údržbu lyžařských tras. Data z GPS jsou automaticky přenášena do mapy, kam jsou on-line načítána aktuální data z GPS přístrojů, nainstalovaných v rolbách. Vše pak můžete aktuálně sledovat na www.bilastopa.cz.
Finanční prostředky na zimní údržbu tras i předsezónní úpravy jsou získávány z dotací EU, dále pak od obcí a měst regionu Šumava, Jihočeského a Plzeňského kraje, Správy NP a CHKO Šumava, podnikatelů i lyžařů samotných. Celkové náklady na údržbu lyžařských tras za posledních 5 let přesáhly částku 8 mil. Kč (tj. průměrně 1,7 mil. Kč na zimní sezónu). Podíl veřejných zdrojů na financování činil 45 % (dotace EU, příspěvky krajů a NPŠ). Zbylých 55 % pokryly obce z vlastních zdrojů a z příspěvků od podnikatelů a i samotných lyžařů, kteří mohou přispět na údržbu lyžařských tras zakoupením samolepky za 30 Kč nebo odznaku za 100 Kč. Samolepky i odznaky jsou k dostání v informačních střediscích. Pro sezónu 08/09 zažádalo o dotaci z Dispozičního fondu celkem 7 obcí. Jejich požadavek činí 870 tis. Kč. Dále budou na údržbu lyžařských tras na Šumavě rozděleny příspěvky Jihočeského a Plzeňského kraje (2x 100 tis. Kč).
Při přípravě lyžařských tras se samozřejmě pamatovalo i na ty návštěvníky, kteří přijeli na Šumavu bez lyží a chtějí si užít krásy zimy jen tak pěšími výlety. Aby nedocházelo ke kolizím s lyžařskými trasami, byly některé z nich odkloněny a tím uvolněny vybrané komunikace pro zimní údržbu a pro pohyb pěších návštěvníků. Jedná se například o trasu Nová Hůrka – Hůrka – Vysoké Lávky v oblasti Prášilska.
Při přípravě tras je nutno také dbát na jejich bezpečnost pro návštěvníky. Proto je nutná úzká spolupráce pracovníků Národního parku Šumava, Horské služby Šumava, KČT i dalších složek, které se na přípravě podílejí. V průběhu zimy pak veškerá tíha spočívá na udržovatelích lyžařských stop, na obcích, které upravují jednotlivé okruhy a přispívají tím významně k příjemnému zážitku z bílé stopy na Šumavě.
Pro přehled o síti lyžařských tras vydává každoročně Regionální rozvojová agentura Šumava o.p.s. mapky lyžařských stop.Tyto mapky jsou pouze orientační, obsahují aktualizované mapové podklady a užitečné kontakty na subjekty v daném území. Jsou k dispozici bezplatně v informačních střediscích v regionu.
Na závěr zbývá jen popřát kvalitní stopu při návštěvě Šumavy. A jak říká volně přeložené severské přísloví: „Počasí je takové, jaké je. Člověk je jen dobře nebo špatně oblečen.“



Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 13.12.2008 09:38



0 +
 
Nový Superb

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka