Bezpečná Šumava bude k vidění v pátek na Prášilech

Bezpečná Šumava je již čtvrtým rokem zárukou většího bezpečí nejen pro stálé obyvatele hor, ale i turisty, kteří Šumavu navštíví. Prezentace všech složek Integrovaného záchranného systému, který projekt Bezpečná Šumava sdružuje, se koná v pátek na Prášilech. U asi tří stovek případů zasahovali b...

Cílená propagace v Plzni

Bezpečná Šumava je již čtvrtým rokem zárukou většího bezpečí nejen pro stálé obyvatele hor, ale i turisty, kteří Šumavu navštíví. Prezentace všech složek Integrovaného záchranného systému, který projekt Bezpečná Šumava sdružuje, se koná v pátek na Prášilech.
U asi tří stovek případů zasahovali během letních prázdnin pracovníci Informační a strážní služby Správy NP a CHKO Šumava. Nejčastěji to byly pády z kola, dopravní nehody nebo tzv. pomoc v nouzi - při vysílení, ztrátě orientace, podcenění zdravotního stavu nebo neodhadnutí počasí a situace v terénu.
„Je to přibližně stejný počet zásahů jako v předchozích dvou letech,“ říká vedoucí Informační a strážní služby Petr Šrail.
Drtivou většinu těchto případů společně řešili ve spolupráci se všemi složkami Integrovaného záchranného systému (IZS) ČR - Informační a strážní služba (ISS) NP Šumava, Zdravotnická a záchranná služba ČR, Policie ČR, Hasičský záchranný sbor ČR, Letecká záchranná služba Armády ČR a Horská služba Šumava – všechny tyto složky budou k vidění v pátek 28. září od 10 do 17 hodin na Prášilech při akci Bezpečná Šumava.
„Návštěvníci akce Bezpečná Šumava na Slunečné Prášil uvidí záchranářskou techniku jednotlivých složek IZS, budou připraveny ukázky zásahů, pro děti bude určitě zajímavý program o Šumavě a v každé chlapské duši musí vzbudit zájem přílet vrtulníků Letecké záchranné služby a Policie ČR,“ jmenuje Petr Šrail.
Informační a strážní služba Národního parku Šumava dohlíží na dodržování platné legislativy v oblasti ochrany přírody a krajiny, prezentuje poslání Národního parku Šumava, zabezpečuje informační servis v terénu, podílí se na zvyšování bezpečnosti v území a na provádění záchranných prací v případě úrazu, požáru, nehod atd. V současné době má tři desítky pracovníků.
Projekt Bezpečná Šumava vznikl v roce 2008 jako reakce na mimořádné události v Národním parku Šumava, jako byly například pohřešování a zranění osob v horském nepřístupném terénu nebo lesní požáry.
Informační a strážní služba (ISS) hraje od začátku v projektu významnou roli. „Pracovníci ISS dokonale znají terénní poměry na Šumavě. To je naše největší výhoda,“ říká náměstek ředitele NP Šumava Tomáš Fait, který má Bezpečnou Šumavu i Informační strážní službu na starosti.
„Strážci jsou dnes profesionálně vybaveni i proškoleni, jejich zásahy jsou proto velmi efektivní. ISS je respektovaným partnerem ostatních složek Integrovaného záchranného systému,“ dodává Tomáš Fait. „Po dobu společného fungování se naše vzájemná spolupráce upevnila, je efektivnější. Lépe se známe a umíme si vyhovět,“ uzavírá Tomáš Fait.




Hlavní cíle projektu Bezpečná Šumava:
• zajištění příjemného místa pro život místních obyvatel
• zvýšení bezpečnosti návštěvníků
• využití znalosti území k rychlejší pomoci v nouzi při spolupráci se složkami Integrovaného záchranného systému ČR
• zlepšení a zahuštění pokrytí území složkami Integrovaného záchranného systému ČR
• prevence rizik a osvětová činnost
• ochrana jedinečné přírody při haváriích, živelných pohromách a výjimečných situacích
• zefektivnění činnosti Informační a strážní služby NP Šumava
• zabezpečení ochrany spravovaného majetku v souladu s ochranou přírody
Historie Bezpečné Šumavy
Projekt Bezpečná Šumava vznikl v roce 2008 v reakci na mimořádné události na území Národního parku Šumava. Pracovníci Informační a strážní služby NP Šumava absolvovali certifikované kurzy předlékařské první pomoci, vodní záchrany a kurz lezec - záchranář u Horské služby ČR.
V březnu 2009 nabídlo Generální ředitelství hasičského záchranného sboru ČR správě parku uzavření smlouvy o přistoupení k Integrovanému záchrannému systému ČR.
V květnu 2009 byla mezi Hasičským záchranným sborem (HZS) Plzeňského a Jihočeského kraje a Správou NP Šumava uzavřena „Dohoda o plánované pomoci na vyžádání". Správa parku zařadila 15 terénních vozidel do IZS, z toho je 8 plně vybaveno záchranným materiálem.
V roce 2011 bylo zřízeno dispečerské číslo 800 977 977, které je NON STOP k dispozici návštěvníkům parku a všem složkám IZS pro řešení mimořádných událostí na území NP Šumava.
Od 1. 7. 2011 je uzavřena smlouva se Zdravotnickou záchrannou službou Plzeňského kraje. Na jejím základě pracovníci Informační a strážní služby vyjíždějí na výzvu operačního střediska 155 a 112. Zasahují u všech mimořádných událostí na území parku, resp. CHKO Šumava.
Obdobná smlouva se připravuje i s Jihočeským krajem.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
28.09.2012 06:08



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka