Biologové nalijí do Boleváku chlorid železnatý

Zhruba 100 metrů krychlových chloridu železnatého nalijí letos biologové do Velkého rybníka v Plzni-Bolevci. Jeho úkolem bude vyvázat z vody fosfor, aby ho nemohly sinice využívat k růstu. Dávky by měly být malé a rozvržené do šesti měsíců. Chemikálie nebude mít žádný vliv na rekreanty ani plavce.

Jarní servisní akce AUTO CB

Zhruba 100 metrů krychlových chloridu železnatého nalijí letos biologové do Velkého rybníka v Plzni-Bolevci. Jeho úkolem bude vyvázat z vody fosfor, aby ho nemohly sinice využívat k růstu. Dávky by měly být malé a rozvržené do šesti měsíců. Chemikálie nebude mít žádný vliv na rekreanty ani plavce, řekl biolog Jindřich Duras.
Na největší vodní ploše v Plzni se už druhým rokem provádějí intenzivní zásahy, které by měly zredukovat řasy, zvýšit průhlednost vody a zlepšit podmínky zejména pro ponořené rostliny. Voda se chemicky upravuje. Vloni se do ní nadávkovalo při třídenní akci 80 m3 síranu hlinitého, letos to bude chlorid železnatý.
Týdně půjde o zhruba šest metrů krychlových látky. "Výsledná koncentrace bude jeden miligram železa na litr vody. To je stejná dávka, jaká je přirozeně obsažena v Kameňáku, a třeba pětkrát nižší, než kolik přitéká do Třemošenského rybníka," vysvětlil Duras.
S aplikací chemikálie počítá projekt i příští rok. Množství se pravděpodobně sníží. "Ve chvíli, kdy bude jasné, že se rybník udrží sám, tak s úpravou skončíme," dodal biolog. Chemické ošetření vody doplňují další opatření. Správci postupně mění strukturu rybí obsádky a podporují růst vodních rostlin, které by měly vrátit "Bolevák" do takzvaného makrofytového stavu, v němž byl před rokem 2000. Tehdy se vyznačoval dobrou kvalitou vody a netvořily se v něm žádné sinicové vodní květy.
Co se týká bahna, je ho v mělkých částech rybníka deset až 15 centimetrů. Zhruba metrová vrstva sedimentu se nachází na velmi malé ploše v nejhlubším místě, v hloubce pěti metrů. Bahno na dně zaujímá asi deset procent objemu rybníka.
V makrofytovém stavu vydržel "Bolevák" od svého napuštění v roce 1450 až do roku 2000. Po vysazení býložravého amura v roce 1996 v něm ale ubylo rostlin a změnil se ekosystém rybníka. Ten chtějí pomocí dlouhodobého projektu odborníci vrátit zpět. Projekt financuje převážně Plzeň ze svého rozpočtu.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 22.04.2007 17:54



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka